Spawacz w Skandynawii

Powszechnie wiadomo, że lepiej zarabiać za granicą niż w Polsce. Za taką samą pracę wykonywaną w Niemczech, Belgii czy Francji zarobimy kilkakrotnie więcej niż w kraju. Dlatego nikogo nie dziwi fala emigrantów, którzy po otwarciu granic przez inne kraje Europy, wyruszyli w poszukiwaniu szybkiego i dużego zarobku. Zazwyczaj podejmowane przez Polaków prace nie należą do tych najlepszych, wymarzonych i prestiżowych. Zazwyczaj znajdujemy zatrudnienie podczas zbiorów warzyw i owoców lub „na zmywaku”. Jednak na Polaków czeka też inna praca za granicą. Większość krajów Europy z otwartymi rękami przyjmie polskiego spawacza.

Spawacz obecnie jest najbardziej topowym zawodem w Europie. W niektórych krajach zarobki tych fachowców sięgają nawet 20 euro za godzinę, czyli w przeliczeniu ponad 80 złotych. Rajem, nie tylko dla osób obsługujących spawarki, jest Skandynawia. Norwegia, Szwecja i Finlandia są krajami przyjaznymi dla ludzi. Mówi się, że norweski model państwa opiekuńczego uważany jest za jeden z najdoskonalszych jaki stworzono. Jest to kraj prorodzinny, a także oferujący wysoką opiekę społeczną dla obywateli. Pracownicy w Skandynawii nie muszą narzekać na długie stresujące godziny spędzone w firmie, wyzysk szefa czy krótkie urlopy. Praca i życie w Skandynawii są z pewnością przyjemniejsze niż w Polsce. Zarobki tu należą do jednych z najwyższych w Europie. Stawki spawaczy w Norwegii, według danych z 2008 roku, zaczynają się od 135 koron (55 zł) za godzinę. Doświadczeni fachowcy zarabiają w granicach 160 koron. Firmy oprócz wysokich zarobków (minimum 15 tys. koron netto, czyli około 1600 euro za miesiąc) gwarantują pracownikom darmowe zakwaterowanie, bilety lotnicze w obie strony, a czasami nawet wyżywienie.

Jeśli pociąga kogoś wizja zarobku w tym – jak zwykło się nazywać Skandynawię – raju, musi się odpowiednio przygotować, gdyż skandynawscy pracodawcy nie przyjmują nikogo w ciemno. Większość pracodawców przed przyjęciem kogokolwiek do pracy chce sprawdzić umiejętności posługiwania się spawarką. Nie są tu najważniejsze kursy, certyfikaty oraz bogate doświadczenie opisane w CV. Standardowy test polega na otrzymaniu w ręce spawarki i zespojeniu wybranych elementów. Dodatkowo polski fachowiec musi wykazać się podstawową znajomością języka angielskiego. Najbardziej poszukiwani wśród spawaczy są ci, którzy potrafią pracować metodą TIG. I to właśnie oni najwięcej zarabiają.