Spawacz na rynku pracy

Nastały czasy, kiedy rynek pracy nieco pogardził uzbrojonymi w miliony dyplomów absolwentów uczelni wyższych. Obecnie, najbardziej poszukiwanymi pracownikami są osoby posiadające wykształcenie czysto techniczne, często w jednej tylko specjalności. Nie jest tajemnicą, że bardzo rozchwytywani są posiadacze dyplomu spawacza – i to nie tylko w Polsce. Już pobieżna analiza ofert pracy daje jednoznaczne wnioski: warto być spawaczem!

Jak już wspominaliśmy, życie spawacza nie jest od razu usłaną różami sielanką z imponującą wypłatą. Do legalnego (i bezpiecznego) wykonywania tego zawodu wymagane są specjalne pozwolenia oraz nieco wrodzonego talentu manualnego. Co więcej, aby stać się rozchwytywanym specjalistą trzeba posiadać ogromne pokłady silnej woli, ale też, nie ukrywajmy: duże zaplecze finansowe. Zwykle zaczyna się od podjęcia technicznego kierunku w szkole, najzwyklejszych napraw w garażu wraz z ojcem, podczas których nasz przyszły spawacz poznaje techniki tej trudnej sztuki. W dalszej kolejności, młody człowiek staje przed wyborem dalszego toku edukacji, a gdy już stanie się pełnoletni, może udać się na kurs spawalniczy.

Niestety, należy wspomnieć, iż kilkudniowy kurs, kończący się egzaminem spawalniczym to koszt około 3 tysięcy złotych. Często jest tak, że organizator kursu spawalniczego umożliwia trening na własnych urządzeniach, ale zdarzają się odstępstwa od tej zasady. Co prawda, w ten koszt wliczony jest nocleg oraz wyżywienie, jednak dla wielu może stanowić barierę nie do przeskoczenia. Przykładowo, szkolenie do spawania metodą MAG 114 wymaga od przyszłego spawacza wyłożenia kwoty nawet przekraczające trzy tysiące złotych. Nie zapominajmy, że samo wniesienie opłaty za kurs spawalniczy daje już pewność uzyskania pięknego, państwowego dyplomu. Tutaj nie jest tak łatwo, certyfikatem nie można się pochwalić, dopóki nie uzyska się zaliczenia z niezwykle trudnego egzaminu spawalniczego.

Nie należy się jednak zrażać. Taka jednorazowa inwestycja w dalszym czasie zwróci się z nawiązką nawet co miesiąc. Przeciętna pensja brutto osoby, posiadającej nawet najniższe uprawnienia oscyluje koło trzech tysięcy właśnie. Co więcej, dla spawaczy żądnych przygody najlepsze będą wyjazdy do pracy za granicę. Najbardziej poszukują ich firmy z krajów Europy północnej oraz Niemcy. Oczywiście, wraz z takim awansem analogicznie wzrastają dochody naszego spawacza.

Jak wykazują najnowsze, dostępne w sieci statystyki, najbardziej poszukiwani są posiadacze uprawnień spawacza-zgrzewacza, tylko niewiele mniej rozchwytywani są ślusarze-spawacze. Ze względu na to, że kurs spawania techniką MIG jest najbardziej popularny i stosunkowo niedrogi, jest też najwięcej osób uprawnionych do wykonania takich połączeń. Takie nasycenie rynku spawaczami MIG jest też dla nich znakiem, że nieco trudniej będzie zdobyć dobrą pracę. Najwięcej zarobią inżynierowie z rejonu województwa zachodniopomorskiego (2550 zł ), z kolei najtrudniej będzie w podlaskim (1044 zł) .