Czasopismo dla spawacza

Przywykliśmy już, że tematyczne czasopisma posiadają wędkarze, koniarze, miłośnicy psów, kulturyści, młodzież, ale czy spawacze również? Otóż tak, dla nich wydawany jest miesięcznik pod tytułem „Przegląd Spawalnictwa”. Czasopismo ukazuje się już od 1928 roku, poruszana w nim tematyka dotyczy przede wszystkim szeroko pojmowanego spawalnictwa: przegląd najnowszych metod, porady odnośnie wyboru spawarki i najróżniejsze porady pomagające jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę.

W cenie około 20 zł otrzymujemy 40-stronicowe czasopismo w formacie a4, a w bezpłatnej wersji dokumentu elektronicznego znajdziemy „Przegląd Spawalnictwa” na oficjalnej stronie internetowej magazynu. Stosunkowo trudno jest nabyć go w regularnej sprzedaży, dlatego wydawca proponuje prenumeratę. Na kolejnych kartach czasopisma znajdziemy stałą rubrykę, taką jak przegląd związanych z tematem prac doktorskich, dużą różnorodnością cechują się pozostałe elementy „Przeglądu Spawalnictwa”, dzięki zaproszeniu do współpracy autorytetów naukowych z różnych stron świata, czasopismo staje się wiarygodnym źródłem fachowej wiedzy. W najnowszym, czerwcowym numerze można było przeczytać następujące teksty:

  • Podstawy teoretyczne cięcia laserowego metali,
  • Modelowanie łuku spawalniczego o zmiennej długości kolumny plazmowej
  • Analiza metod podgrzewania kotłowych paneli gazoszczelnych przed spawaniem promiennikami podczerwieni i elementami oporowymi
  • Dobór technologicznych parametrów napawania metodą MAG
  • Niezgodności złączy lutowanych spoiwami twardymi i przyczyny ich powstawania
  • Analiza przyczyn pęknięć w złączu rura płuczkowa-zwornik w wiertnictwie
  • Produkcja narzędzi skrawających metodami spawalniczymi do 1938 r.

Jak można się łatwo domyślić, poszczególne teksty dotyczą zarówno wiedzy czysto naukowej, jak i technicznej strony obsługi spawarki. Zarówno naukowiec, jak i spawacz o wiedzy praktycznej, dowiedzą się wielu nowych ciekawostek odnośnie najnowszych, ale również i dawnych technik łączenia powierzchni. Szeroko omówiony został sprzęt spawalniczy: dla stałego czytelnika czasopisma spawarka MIG/MAG, spawarka TIG i przecinarka plazmowa nie mają już zupełnie żadnych tajemnic.
Znalazły się również rozważania odnośnie wad w połączeniu wykonanym przy użyciu spawarki, metod cięcia powierzchni, w których stosowana jest przecinarka plazmowa. Równie ciekawie prezentują się historyczne dzieje spawarki. Omówiono również podstawowe wymogi odnośnie tego, jak powinny być stosowane poszczególne urządzenia spawalnicze. Przedstawiono normy, według których należy przeprowadzać łączenie powierzchni.

W ostatnim numerze szczególnie dużo miejsca poświecono sprzętowi takiemu jak spawarki MIG/MAG, znane potocznie jako migomaty. Przeanalizowano jakość spoiny wykonanej przy użyciu takiej spawarki, ze szczególnym naciskiem na jej kształt. Kilka słów poświęcono temu, w jaki sposób powinna być wykorzystana przecinarka plazmowa oraz pozostały sprzęt spawalniczy.
„Przegląd Spawalnictwa” to wiarygodne źródło fachowej i profesjonalnej wiedzy, idealne dla każdego, kto zajmuje się wykonywaniem stałego łączenia powierzchni stalowych lub po postu chce w sposób teoretyczny poznać spawarki i inne urządzenia spawalnicze. Magazyn ukazuje się co miesiąc, a najnowszy numer już niebawem trafi do rąk zniecierpliwionych czytelników.