Czym jest Infospaw?

Portal internetowy Infospaw -Serwis Spawalniczej Informacji Naukowo – Technicznej to podstawowy egzemplarz wiedzy sztuki spawalniczej. Całość dostępna jest bezpłatnie i służy za bazę danych szeroko pojmowanej wiedzy: na tematy czysto naukowe/akademickie, informacyjne, stanowiące połączone międzynarodowe bazy danych a także specjalistyczną wyszukiwarkę internetową. Portal podlega nadzorowi Polskiego Instytutu Spawalnictwa, czym znacznie zyskuje na wiarygodności. Dodajmy do tego jeszcze ciekawą szatę graficzną i przejrzystą organizację kategorii umożliwiająca sprawne i szybkie odnalezienie najpotrzebniejszych informacji bez tracenia cennego czasu.

Dział „informacja” rozgałęzia się na cztery poboczne, dlatego znajdziemy tam potrzebną wiedzę z zakresu literatury (biblioteczna), norm spawalniczych, patentów oraz gospodarki i prawa. Każda z wymienionych kategorii zawiera mnóstwo jeszcze dokładniejszych podziałów, których trudno by było tu wymienić. Większość z odnośników zawiera bezpośrednie przekierowanie na określone portale internetowe: jest więc odniesienie do Biblioteki Technicznej Instytutu Spawalnictwa, księgarni i czasopism tematycznych, (w tym Biuletyn Instytutu Spawalnictwa oraz Przegląd Spawalnictwa).

Infospaw to również szczegółowe informacje o normach spawalniczych z bardzo wygodną wyszukiwarką – jednak w tym miejscu wymagana jest drobna opłata. Znajdziemy tam też Europejską Bazę Patentów oraz Internetowy System Aktów Prawnych. Ponadto, również odnośniki do czasopism pomagających wyjaśnić skomplikowane prawne zagadnienia, np. „Gazeta Prawna”.

W kolejnym dziale:  Nauka polska  znalazły się odnośniki do Forum Akademickiego, wortalu internetowego „Nauka i Postęp”,a szczególnie obszerny jest podrozdział zatytułowany tak jak cała kategoria, czyli: Nauka Polska.

Na opisywanym tu portalu umieszczono bazy danych Wirtualnej Biblioteki Nauki, a także katalogi zbiorów zagranicznych (np. Biblioteka Uniwersytetu w Regensburgu ).

Aby obsługa spawarki była jeszcze prostsza, warto posłużyć się wiedzą zebraną w Windows Live Academic, który pośredniczy w wyszukiwaniu informacji również odnośnie sprzętu takiego jak urządzenia spawalnicze. Spośród pozostałych naukowych wyszukiwarek, które mogą się przydać w pracy spawacza lub spawalnika wymienić można Citebase (wyszukiwarka ogólnonaukowa), BIOME (głównie odnośnie zdrowia) oraz arXiv (szczególnie zalecany matematykom, biologom i fizykom).

Instytut Spawalnictwa dokłada wszelkich starań, aby urządzenia spawalnicze nie miały już żadnych tajemnic. Całkiem niedawno wspominaliśmy o podobnym portalu informacyjnym – SIBD, a już nadszedł czas na kolejne kompendium wiedzy na temat spawarki i pozostałego sprzętu spawalniczego. Z tak jasno przedstawionymi informacjami spawarka TIG, migomat i przecinarka plazmowa przestaną sprawiać jakiekolwiek trudności.

Nawet jeśli nie możesz pochwalić się doświadczeniem w dziedzinie spawalnictwa, warto od czasu do czasu nieco powiększyć swoje naukowe horyzonty, a Infospaw to źródło wiedzy z wielu dziedzin technicznych. Medycyna, prawo, normy, prace naukowe, polityka państwa, sylwetki naukowców, programy badawcze (a może weźmiesz w nich udział?)– to wszystko, prócz spawalnictwa można naleźć w tej niezwykłej bazie danych.