Książkowe przewodniki po spawalnictwie

Jak dotąd, na blogu spawanie-24 mogliście znaleźć najpotrzebniejsze informacje o spawaniu. Doradziliśmy Wam jak należy pracować najskuteczniej i bezpiecznie. Nie zapominamy jednak o zwolennikach czytania książek w formie „papierowej”! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych publikacji literackich poświęconych spawaniu.

Spośród grona spawaczy zapewne znajdą się zagorzali czytelnicy książek. Część preferuje kryminały, inni horrory, ale każdy z nich czyta dla przyjemności, tak zwyczajnie, w wolnym czasie. Czemu więc nie połączyć przyjemności z kształceniem? Z myślą o tych, którzy w wolnej chwili najchętniej oddają się ciekawej lekturze powstało poniższe zestawienie. Pod uwagę braliśmy najtańsze publikacje poświęcone spawalnictwu, przede wszystkim, jego podstawom, których poznanie jest niezbędne w tym zawodzie.

Szczególnie zalecana jest seria podręczników wydana nakładem wydawnictwa REA. Zwykle dostępne są w miękkiej oprawie, dlatego ich cena nie jest bardzo wysoka. Cykl podzielono na kilka oddzielnych tomów, z których każdy traktuje o innej technice spawalniczej. Jeśli nie planujemy dużych wydatków a chcemy dowiedzieć się czegoś o stałym łączeniu elementów – ta seria zdaje się być po prostu idealna.

Na pierwszy ogień rzucamy książkę Jerzego Mizerskiego, wchodzącą w skład wspomnianej wcześniej serii. Pozycja pod tytułem „Spawanie gazowe i cięcie tlenowe”, jest to najtańsza ze wszystkich, jakie znaleźliśmy na popularnym portalu ceneo.pl. Kupimy ją już za niecałe 13 zł, za co otrzymamy pozycję w miękkiej oprawie, będącą nowoczesnym podręcznikiem z przeznaczeniem zarówno dla spawaczy, jak i osób nadzorujących ich pracę. Jerzy Mizerski opisuje również w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności w technice spawalniczej. Książka jest bardzo łatwo dostępna w wielu księgarniach na terenie całego kraju.

Ten sam autor, jednak we współpracy ze Stanisławem Grzybkiem, napisał książkę pod tytułem „Spawanie w osłonie gazów metodami MAG i MIG”, jest ona już nieco droższa od poprzedniej, kupimy ją co najmniej 17,92 zł. Opublikowana w roku 2009, w miękkiej oprawie, powstała we współpracy ze związkiem Zakładów Doskonalenia Zawodowego i stanowi kolejną pozycję z obszernego cyklu podręczników. Również łatwo dostępna w polskich księgarniach.

Znany już nam, Jerzy Mizerski, jest również autorem zbiorczego opracowania dla praktyków pod tytułem „Spawanie”. Pozycja również droższa od pozostałych i nieco trudniej dostępna na polskim rynku.

Dwukrotnie droższa jest książka Leona Mistrua, wydana pod tytułem: „Spawanie i napawanie w naprawach części maszyn i konstrukcji metalowych”. Przedstawiono w niej różnorakie sposoby na naprawy uszkodzonych maszyn przy pomocy techniki spawalniczej. Tematyka rozpatrzona od nieco inne strony, bo od momentu uszkodzenia powierzchni a nie podjęcia pracy spawacza. Jak wykazuje portal ceneo.pl, znajdziemy ją w jedynie jednym, internetowym sklepie za kwotę 42,24.