Od A do Z cz.1

Spawanie to najprościej rzecz ujmując łączenie materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Sam temat spawalnictwa jest niewyczerpany, dlatego rozpoczynamy cykl „od A do Z”, w którym każda litera będzie opowiadać innemu zagadnieniu z dziedziny spawania. Alfabet rozpoczyna się oczywiście od litery A, więc dziś jednostka mocy, czyli Amper.

Amper to jednostka prądu elektrycznego w układzie SI (Międzynarodowy Układ Jednostek Miar) oraz MKSA (Metr Kilogram Sekunda Amper, zastąpiony układem SI). W obu układach amper jest oznaczony symbolem „A”. O stałym prądzie elektrycznym o natężeniu 1A mówimy wtedy, gdy prąd płynie w dwóch równoległych, nieskończenie długich i prostoliniowych przewodach. Ich przekrój jest mały, odległość to przynajmniej metr od siebie, a wtedy prąd powoduje wzajemne oddziaływanie z siłą 2·10^-7 na każdy metr przewodu. Definicja ta zastąpiła poprzednią, która brzmi „prąd potrzebny do otrzymania 0,00111800 grama srebra z roztworu azotanu srebra w ciągu 1 sekundy”. W układzie miar CGS odpowiednikiem ampera jest biot, tj. 1 biot=10 amperów.

Nazwa amper pochodzi od nazwiska Francuza, fizyka André Marie Ampère’a. Zajmował się on badaniem zjawiska elektromagnetyzmu. Jego nazwisko znajduje się na liście 72 nazwisk na wieży Eiffla. Sformułował bardzo ważne prawo Ampère’a.

W kolejnym odcinku: bainit.