Spawalniczy majstersztyk

O spawaniu powiedziano już wiele, nie wspomnieliśmy jednak o efektach tej pracy. Co prawda, płat stalowej blachy, połączony techniką spawalniczą widział chyba każdy, jednak należy również wspomnieć o spawalniczych działach sztuki. Spawarki służą nie tylko do tworzenia powierzchni typowo użytkowych, wprawne ręce potrafią uczynić z nich narzędzie sztuki plastycznej. Różnoraki sprzęt spawalniczy jest coraz częściej stosowany do tworzenia rzeź i innych dzieł. Niekiedy zdarza się, że efekt pracy spawacza jest nie tylko wytrzymały, ale i na tyle efektowny, by z czasem przeistoczyć się w inżynierskie dzieło sztuki. Znacie most Golden Gate?

Ten 75 – letni staruszek to szczytowe osiągnięcie dawnej myśli technicznej. W pierwszej połowie ubiegłego stulecia zawisł w amerykańskim San Fransico pomiędzy hrabstwami rozdzielonymi cieśnina, od której wzięła się jego nazwa. Most stanowi niezwykle ważny węzeł komunikacyjny, a ciężar przejeżdżających po nim dziennie niemal 3,5 mln samochodów – robi swoje. Władze miasta starają się stale kontrolować ewentualne pęknięcia w połączeniu spawanym, które są nieuniknione przy takim natężeniu ruchu. Stałe zagrożenie trzęsieniami ziemi w tym regionie dodatkowo przesądza o możliwości zaistnienia katastrofy budowlanej. Mimo wszystko, majestatyczny most Golden Gate jest symbolem miasta, znanym na całym świecie.

Świat nie mógłby się poszczycić tak efektowną budowlą, gdyby nie sprzęt spawalniczy. Nawet spawarki, które były w użyciu kilkadziesiąt lat temu gwarantowały powstanie trwałego, godnego zaufania połączenia. Urządzenia spawalnicze na stałe zagościły w świecie inżynierii, zastępując tym samym mało wytrzymałe połączenie nitowane.

Polacy również mogą pochwalić się słynna budowlą, powstałą przy użyciu spawarki. Pierwszy spawany most drogowy powstał właśnie tutaj, i to nawet na 8 lat przed wzniesieniem mostu Golden Gate! Most w Mazurzycach (woj. Łódzkie) był krokiem milowym w rozwoju rodzimej inżynierii, popularyzując tym samym urządzenia spawalnicze na terenie kraju. Od tego czasu, to spawarki a nie nity były głównym sprzętem na placu budowy.

Mijały lata, zmieniała się świadomość ludzi, a wraz z nią rozwijała się technologia. W ciągu niecałych 100 lat, jakie upłynęły od powstania tych słynnych budowli, sprzęt spawalniczy zmienił się niemal nie do poznania. Nawet przyłbice spawalnicze nie przypominają już prowizorycznej osłonki, coraz bardziej ewoluując ku kosmicznym kaskom. W ciągu niespełna stulecia zmienił się sprzęt spawalniczy, dając człowiekowi coraz więcej możliwości wykazania się. Obecnie na każdym placu budowy standardem są urządzenia spawalnicze, które pomagają we wznoszeniu ogromnych wieżowców, lekkich, wytrzymałych mostów, statków oraz wielu innych konstrukcji. Z czasem powstało wiele nowych technik, które jeszcze bardziej usprawniły łączenie powierzchni, do najnowszych należą: spawarka inwertorowa oraz przecinarka plazmowa.

Świat nieustannie dąży do przodu i ciągle się zmienia. Tak samo będzie zmieniał się sprzęt spawalniczy oraz techniki spawania. Prawdopodobnie powstaną nowe, doskonalsze modele spawarki, przecinarki i wszystkich pozostałych urządzeń spawalniczych, których nie sposób wymienić jednym tchem.