Zawód – spawacz

Spawanie odgrywa istotną rolę w gospodarce krajowej i światowej. Występuje w około 100 branżach, a ponad 7000 podmiotów gospodarczych wykorzystuje techniki spawalnicze, które w ostatnich latach przeszły głęboką metamorfozę. Obecnie korzysta się z bardziej nowoczesnych technologii oraz urządzeń. Technologie spawalnicze są procesami specjalnymi wymagającymi wysokie kwalifikacje kadry, w związku z tym szkolenie jest bardzo kosztowne. Spawacze to obecnie jedna z grup, która jest najbardziej poszukiwana na polskim rynku. Dlatego warto wybrać się na kurs spawacza, który może dać nam duże możliwości w przyszłości.

Ośrodki szkoleniowe przeprowadzają różnego rodzaju kursy spawacza (metody):

111 – spawanie ręczne elektrodą otuloną (MMA)

131 – spawanie półautomatyczne w osłonie gazu obojętnego (MIG)

135 – spawanie półautomatyczne w osłonie gazu aktywnego (MAG)

136 – spawanie drutami proszkowymi (FCAW)

138 – spawanie drutem proszkowym z rdzeniem metalicznym

141 – spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego (TIG)

311 – spawanie gazowe

Aby przystąpić do kursu spawacza należy mieć ukończone 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania zawodu spawacza.

Kurs spawacza podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy to oczywiście przejście kursu, który prowadzony jest zgodnie z aktualnym programem spawalniczym. Po części teoretycznej czas na praktykę. Drugi etap to przystąpienie do egzaminu, podczas którego kursant wykonuje samodzielnie określoną próbkę.

Przeglądając oferty pracy dochodzimy do wniosku, że najważniejsze są umiejętności. Nie ma na co czekać i jak najszybciej zapisujmy się na kurs spawacza. Oczywiście uczestnikami kursu mogą być zarówno mężczyźni jak i kobiety.