Bez tego nie spawaj!

Podczas stosowania spawarki TIG, a także każdej innej spawarki, niezwykle ważne jest, aby odpowiednio przygotować się przed pracą. Podstawą jest odpowiednia odzież ochronna oraz maski spawalnicze. Równie ważne jest, by stale „pod ręką” mieć części zapasowe i niezbędne do sprawnego działania naszej spawarki elementy wyposażenia. Poświęćmy więc chwilkę na kontrolę stanu dysz, przypatrzmy się przyłbicom na wypadek powstania jakichkolwiek pęknięć, a zyskamy pewność, że po skończonej pracy bezpiecznie udamy się do domu.

Nie ma co się oszukiwać: spawarka w nieodpowiednich rękach może doprowadzić do bardzo nieszczęśliwych wypadków. Z drugiej jednak strony, jeśli sprzęt spawalniczy jest wadliwy, bądź za wszelką cenę staramy się uniknąć czasowych przeglądów technicznych spawarki, nawet odpowiednie przeszkolenie nie uchroni od niespodziewanych zajść. Spawaczem – fachowcem może się nazwać tylko ten człowiek, który będzie dbał o to, by stosowane urządzenia spawalnicze były niezmiennie w dobrej kondycji. Wszak spawarka to główne narzędzie pracy, czyli poniekąd stanowi źródło dochodu – chyba trochę nie na miejscu byłoby ją zaniedbać? Dla własnego bezpieczeństwa należy dokonać małej kontroli i przekonać się:

 

  • Czy wszystkie elementy spawarki są na swoim miejscu?
  • Czy mamy zapewniony stały dostęp energii elektrycznej?
  • Czy posiadamy odzież ochronną i przyłbice spawalnicze?
  • Czy przebywamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu?
  • Czy posiadamy elementy zapasowe do spawarki?
  • Czy izolacja spawarki i instalacji elektrycznej jest nienaruszona?
  • Czy instalacja gazowa spawarki jest nienaruszona?
  • Czy wszystkie bezpieczniki i wyłączniki spawarki są łatwo dostępne?
  • Czy uruchamiana właśnie spawarka jest umieszczona na stabilnym gruncie?
  • Czy w razie wypadku możemy liczyć na szybką pomoc medyczną?

 

To tylko podstawowe założenia gwarantujące bezpieczne używanie spawarki. Nie jest złym pomysłem, aby przed rozpoczęciem pracy powiadomić zaufaną osobę o tym, że zamierzamy podjąć się spawania i w razie wypadku liczymy na szybką pomoc. Wiadomo przecież, że w przypadku porażenia prądem, wybuchu i poparzenia niezwykle ważną rolę odgrywa czas, jaki upłynie od zaistnienia urazu do udzielenia pomocy.

Bywa tak, że spawaniu podlegają naprawdę istotne elementy, których naruszenie może grozić nawet śmiercią. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy ze źródłami energii elektrycznej, na rurociągach i zbiornikach pod ciśnieniem(od 0,6 do 16 Mpa), pracy przygląda się specjalna komisja.

W każdym jednak wypadku, nawet podczas pracy w warunkach przydomowego warsztatu, należy zadbać o podstawowe wyznaczniki bezpieczeństwa. Nie ma problemu, aby powiadomić sąsiada, by zerknął, czy w międzyczasie nie doszło do jakiegoś wypadku. Wentylację można zapewnić równie łatwo, przykładowo otwierając drzwi garażu na oścież, w ten sam sposób do naszej pracowni trafi więcej naturalnego światła słonecznego, ułatwiając tym samym przeprowadzenie podstawowych oględzin stosowanego sprzętu.

spawarka TIG