Bezpieczeństwo przede wszystkim

Spawanie nie należy do najbezpieczniejszych zawodów. Wystarczy spojrzeć na Międzynarodową Kartę Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych by przekonać się, że bez odpowiednich zabezpieczeń ryzykujemy zdrowie. Utrata wzroku, słuchu, urazy kręgosłupa to tylko niektóre z konsekwencji spawania bez właściwych pomocy. Można się jednak ustrzec przed przykrymi konsekwencjami.

Międzynarodową Kartę Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych przedstawialiśmy już na łamach naszego bloga. Spawalnictwo ma to do siebie, że podczas wykonywania pracy narażeni jesteśmy na działanie nawet kilkunastu niekorzystnych czynników. Warto zadbać nie tylko o dobrą jakość sprzętu spawalniczego i jego konserwacje, ale także o odpowiednie warunki pracy. Zagrożenia spawalnicze tylko czekają na nasz błąd.

Na początek trzeba pamiętać o dobrym urządzeniu miejsca, w którym zamierzamy pracować. Śliskie powierzchnie mogą powodować problemy, szczególnie podczas pracy na wysokości. Drabiny powinny być stabilne, podłoże musi być równe i bez uszczerbku. Sprawdzajmy także poprawność instalacji prądu elektrycznego. Nikt o zdrowych zmysłach nie chciałby być porażonym przez prąd. Dokładna obserwacja sposobu podłączenia urządzeń spawalniczych do prądu elektrycznego pozwoli uniknąć śmiertelnego zagrożenia.

Najbardziej podatnym na uszkodzenie podczas spawania jest wzrok. Promieniowanie ultrafioletowe mocno daje się we znaki, iskry i opiłki metalu także nie rezygnują. Nieodzownym elementem każdego spawacza powinna być maska spawalnicza. Przyłbice dostępne na rynku posiadają wiele ważnych funkcji, które zwiększają komfort pracy i pozwalają uniknąć stresów. Regulacje osadzenia maski spawalniczej, regulacja odstępu czy wybór kąta widzenia to podstawa. Ważne, aby maska spawalnicza była idealnie dopasowana do twarzy spawacza – chronić trzeba bowiem nie tylko oczy, ale także uszy, szyję i skórę. Nie warto też oszczędzać i patrzeć na cenie. Dla kilkunastu złotych ryzykowanie zdrowia jest co najmniej nieodpowiedzialne. Bierzmy pod uwagę sprzęt, który posiada wszelkie certyfikaty i udogodnienia. Maski spawalnicze z wyborem czasu opóźnienia, czułością i ostrością z pewnością nie raz uratują nam życie. Dobrym pomysłem będzie też zakup kaptura i chusty spawalniczej. Dzięki nim ochronimy nie tylko oczy, ale także skórę, która podatna jest na wszelkiego rodzaju dymy, pyłki i tym podobne oddziaływania, które doprowadzić mogą nawet do nowotworów.

Spawać nie powinno się także w pierwszym lepszym obuwiu. Specjalne buty spawalnicze są wygodne i w pełni bezpieczne, zapewniając komfort spawania. W różnych dziwnych pozycjach podczas pracy warto zadbać o komfort wszystkich elementów ubioru spawalniczego. Wystarczy, że kręgosłup, plecy, ręce, nogi dostają w kość. Odpowiednie zabezpieczenia są więc praktycznie wymaganiem każdego szanującego swoje zdrowie pracownika.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Konserwacja sprzętu spawalniczego to raz, a wyposażenie siebie w buty, kaptury, ubiór i maski spawalnicze to dwa. Nikt nie chce, by po kilku latach pracy skończył w domu bez sprawnego oka czy ucha. Zapewniając sobie bezpieczeństwo, zapewniamy komfort pracy i lepszą przyszłość.