Co dla kogo, czy wybór spawarki

Planujesz zakup spawarki TIG? A może jesteś zdania, że bardziej przyda Ci się spawarka MIG/MAG? Jeśli nadal stoisz przed tym trudnym wyborem, zadaj sobie kilka prostych pytań, które ułatwią wybranie spawarki idealnej. Przede wszystkim, podczas taki rozważań należy kierować się następującymi zasadami. Najważniejsze jest to, by nie dać się zwieść niskim cenom, lub co gorsza… wyglądowi zewnętrznemu. Również nie warto jest polegać na urządzeniu, które ma niepełną instrukcję obsługi, nie posiada gwarancji, ani podstawowych atestów bezpieczeństwa. Idealna spawarka łączy w sobie cechy urządzania wydajnego, godnego zaufania i możliwe najlepiej dostosowanego do zadań, jakie mamy zamiar wykonywać.

Podstawową kwestią, jaką należy rozważyć udając się po zakup spawarki bądź gdy na liście zakupów figuruje przecinarka plazmowa, jest to, do jakich celów będzie ona używana. Najbardziej istotne jest to, czy użytkownik jest profesjonalistą, który będzie eksploatował spawarki codziennie, czy też może amatorem, który ma zamiar jedynie od czasu-do czasu naprawić elementy płotu wokół domu. Przecież ani fachowiec nie będzie zadowolony ze spawarki TIG o niskiej mocy, ani amator nie będzie nadmiernie szczęśliwy, gdy przyjdzie mu zapłacić ogromną kwotę za sprzęt spawalniczy uruchamiany jedynie od święta. Powiedzmy wprost, że nie ma potrzeby, aby spawarka stosowana okazjonalnie miała moc porównywalną z tymi, używanymi w profesjonalnym przemyśle. Z drugiej jednak strony, spawarka TIG, czy też spawarka MIG/MAG (znana jako migomat) kupiona „okazyjnie”, za cenę wręcz podejrzanie niską może również przysporzyć nie lada kłopotów. Urządzenia spawalnicze z „niskiej półki” jednoznacznie łączą się z koniecznością stałego serwisowania, niekiedy w bardzo odległych zakładach. Tym samym, po jakimś czasie, posiadać taniej spawarki może się przekonać, że na dłuższą metę wcale nie zrobił interesu tak dobrego, jak mu się pierwotnie zdawało. Spawarki, które oferują najzwyklejsze supermarkety, często bez umowy gwarancyjnej (lub z gwarancją wygasającą bardzo szybko), to sprzęt, który może się sprawdzić tylko wobec bardzo rzadkich, delikatnych prac naprawczych. Dla domowego, amatorskiego zastosowania w domowym zaciszu najlepsze będą urządzenia spawalnicze o mocy do 160 A, czyli wystarczającej (zależnie od wybranej techniki) do spawania powierzchni o grubości około 8 mm.

Wszystkie inne, mocniejsze spawarki różnych typów pozostawiamy profesjonalistom i amatorom o nieco grubszych portfelach. Niezależnie jednak od wszelkich innych okoliczności, należy rozważyć to, z jaką częstotliwością mamy zamiar eksploatować dany sprzęt. Łatwo się domyślić, że tańszy model nie będzie miał osiągów profesjonalnych urządzeń, jednak mogą one okazać się idealne w przypadku amatorskich, okazjonalnych prac.

Taki sam tok myślenia powinien towarzyszyć podczas wybierania dodatkowych akcesoriów i wyposażenia do spawarki. W tym przypadku, również nie należy przesadnie oszczędzać – każda złotówka, która została w naszej kieszeni może na skutek złego działania urządzenia szybko zniknąć, wraz z całą pozostałą zawartością portfela.