Czy migomaty zawsze są lepsze od transformatorowych spawarek?

Podczas łączenia różnych elementów możemy wykorzystać spawarkę transformatorową lub migomat. W zależności jakiego typu materiał spawamy lub jakiej jest grubości możemy zastosować te dwa urządzenia.

Wiele osób ma trudności z wyborem odpowiedniego narzędzia. Jakie więc będzie odpowiadało naszym potrzebom? Czy ma znaczenie czy jesteśmy nowicjuszami w kwestii spawania, czy też prowadzimy jakiś warsztat?

Migomat stosowany jest do spawania automatycznego i półautomatycznego. Główne zalety tego urządzenia to: dobra jakość spoin, duża wydajność, spawane mogą być wszystkie materiały spawalne, możliwość spawania we wszystkich pozycjach oraz elementów o o szerokim zakresie grubości, a także możliwość zrobotyzowania metody. Jedyna wadą migomatu jest konieczność korzystania z osłony przez wiatrem, w trakcie pracy na przestrzeni otwartej. Natomiast jeśli chodzi o spawarki transformatorowe, wykorzystywane są do łączenia arkuszy blach, kątowników stalowych, rur i podobnych elementów. Ich największą zaletą jest brak możliwości rozgrzewania materiałów, jednak dochodzi do przegrzewania urządzenia. Do zalet zaliczyć również można: mniejszą wrażliwość na uszkodzenia oraz niski koszt naprawy, niższy koszt samego zakupu, prosta budowa. Duża waga, wymiary oraz wysoki pobór prądu stanowią wady transformatorowych spawarek.

Jak widać obydwa urządzenia posiadają swoje wady i zalety. Migomaty można zastosować do wszystkich materiałów, jednak spawarką transformatorową jedynie wybrane elementy. Z migomatem wiążą się wysoka cena zakupu, jednak czy nie warto zainwestować w porządny sprzęt, który będzie służył nam na lata.