Czym jest cykl pracy spawarki?

Najważniejszym wskaźnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę kupując spawarki jest ich amperaż. To właśnie ten czynnik decyduje o tym, jaka jest mocnej danej spawarki, a także o tym jaki materiał i jakimi elektrodami można spawać. Drugim co do ważności parametrem jest cykl pracy – i to właśnie nim zajmiemy się w poniższym wpisie. Spawarka, która nie ma wyszczególnionego cyklu pracy nie powinna nas w ogóle interesować, ponieważ jest to jednoznaczne z tym, że ktoś właśnie próbuje nam sprzedać garażowego śmiecia.

Czym jednak jest ten cały „cykl pracy”? Jest to procentowy podziałem 10 minut na czas, przez który dana spawarka może pracować z przypisaną sobie wartością prądu spawania i niezbędny czas przerwy w działaniu. Jeśli zdarzy się, że przekroczymy dopuszczalny cykl pracy, (nowoczesna) spawarka automatycznie uruchomi system zabezpieczania termicznego. Cykl zwiększa się również wraz ze zmniejszaniem natężenia prądu spawania w urządzeniu. Można więc stwierdzić, że im bardziej obciążona zostanie spawarka, tym dłuższa będzie przerwa „na odpoczynek”, jeśli natężenie prądu spawania będzie niższe, pauza będzie tym krótsza. Zupełnie jak z człowiekiem, prawda? Nadmiernie obciążony również szybciej się zmęczy.

Nie dajmy się zwieść cudownym okazjom z supermarketów. Spawarka kupowana wraz z codziennymi artykułami żywnościowymi, gdzieś na przecenie w wielkopowierzchniowym samie to rozwiązanie dla osób o anielskiej cierpliwości i ponieważ takie urządzenia spawalnicze mają cykl pracy w granicach 7%, co oznacza stałe przerwy.

Przykładowo, spawarka, która w swojej specyfikacji ma zaznaczoną informację, mówiącą o tym, że cykl pracy wynosi 35%, będzie sprawnie pracować przez 3,5 minuty, a następnie trzeba będzie zrobić przerwę trwającą 6,5 minuty. Nie jest to rozwiązanie doskonałe, ponieważ jak łatwo zauważyć, niemal dwukrotnie więcej czasu niż samo spawanie zajmie nam „studzenie ” przegrzanej spawarki, by mogła pracować dalej. Najbardziej godne uwagi są takie urządzenia spawalnicze, które cechują się cyklem pracy od 60%, kończąc na 100%. W ten sposób, inwestując w porządny sprzęt spawalniczy można zapewnić sobie nawet nieprzerwaną pracę.

Nie warto jest dokonywać zakupów urządzeń wątpliwej jakości, bez względu na to, jak bardzo atrakcyjna zdaje się być cena. Szerokim łukiem omijajmy więc spawarki oferowane w niezwykle przystępnych cenach, a tym bardziej takie, które nie mają wyszczególnionych funkcji. Co prawda, przekonamy się o nich już podczas pracy, jednak nie ma co liczyć, że urządzenia spawalnicze podejrzanego pochodzenia i jakości pozwolą uzyskać zadowalające efekty spawania. Warto podeprzeć się opiniami zaprzyjaźnionych fachowców, poprosić o poradę w profesjonalnym sklepie, tak aby zakup spawarki nie był nigdy decyzją, której należy żałować. Zawsze dokładnie czytajmy instrukcję obsługi, co pozwoli poznać wszelkie funkcje i ocenić ich przydatność dla naszych działań. Spawarki „marketowe”, ze względu na swój niski cykl pracy, mogą być przydatne jedynie w okazjonalnym zastosowaniu.