Dlaczego spawarki transformatorowe nie są tak dobre?

Prężnie zmieniający się przemysł oraz technologie miały decydujący wpływ na różne typy pracy. Spore zmiany możemy zaobserwować w sprzęcie budowlanym, w tym w spawalnictwie. Współcześnie spawarki bywają coraz mniejszymi i częściej intuicyjnymi urządzeniami, które w stosunku do mocy, poradzą sobie z każdym tworzywem.

Z tak obszernym zestawem związany jest problem doboru w najwyższym stopniu adekwatnego i skutecznego narzędzia. W przypadku spawania rozmaitego tworzywa nie zawsze wiemy, czy nasz sprzęt podoła im. Ogólnie w ofercie sprzedażowej producenci proponują nam urządzenia dwóch wariantów: spawarki inwertorowe oraz spawarki transformatorowe. Różnią się nie tylko prezencją, ale również intensywnością oraz zastosowaniem. W związku z czym przed decyzją zakupu spawarki warto wcześniej określić, do jakich zadań będziesz ją używał.

W przypadku narzędzi transformatorowych dużą wziętością cieszą się pośród amatorów spawania. Podłożem tego jest w szczególności ich niski koszt zakupu. Jednakże to nie jest wyłączna korzyść spawarek transformatorowych. Ze względu na ich prostą budowę, sama naprawa narzędzia nie stanowi większego problemu. Wiąże się to z małym kosztem naprawy i ewentualnością dalszej eksploatacji sprzętu. Jednocześnie, ze względu na konstrukcję i wielkość, spawarki te są dużo bardziej odporne na różne uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli ktoś szuka produktu do domowych robót, spawarka transformatorowa w tym wypadku będzie idealna. Aczkolwiek w przypadku większych i w wyższym stopniu profesjonalnych prac, może okazać się niewystarczająca. Niestety jest to urządzenie, które jest raczej przestarzałe, w związku z czym porównując je, zwłaszcza do spawarki inwertorowej, można zauważyć wiele wad. Najpoważniejszym jest niezwykle szybkie nagrzewanie się, w związku z czym transformatora spawalniczego nie możemy stosować zbyt długo. Regularne przerwy na stabilizację temperatury spawarki dodatkowo wydłuża czas pracy. Jednoznacznie narzędzia te, w odróżnieniu do spawarek inwertorowych nie są przenośne. Spory rozmiar utrudnia transportowanie ich w ciasne, czy położone na wysokości pomieszczenia. Bardzo dużym kłopotem jest również jakość spawania, które uzależnione jest od jakości elektrody oraz statyczność pracy od jakości zasilania.

Porównując między sobą spawarki inwertorowe oraz transformatorowe na pierwszy rzut oka można zauważyć przewagę inwertora. Nowszy model aczkolwiek nie zawsze jest wartościowszy. Wysoki koszt narzędzia oraz duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne spawarek inwertorowych sprawia, że są one regularniej kupowane przez profesjonalne warsztaty, aniżeli hobbistów spawania.