Elementy spawarki

W budownictwie przeważnie wykorzystuje się narzędzia, które nie tylko ułatwiają prace, ale także znacznie ją przyśpieszają. Poza dużymi sprzętami jakimi są spychacze oraz koparki, wielu pracowników pracuje przy pomocy wiertarek i spawarek.

Sporą sławę zyskały spawarki mig, mag oraz tig, które dzięki swojej konstrukcji i przystępnym funkcjom szybko upowszechniły się wśród spawaczy i innych osób pracujących w przemyśle. I nie bez przyczyny określa się je jednym z praktyczniejszych wynalazków stosowanych w gospodarce. Struktura tradycyjnej spawarki nie należy do bardzo skomplikowanych, a dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologi udaje się zbudować sprzęt, który bez problemu upora się z niezwykle szerokimi jak także cieniutkimi blachami.

Bez względu, czy powiemy o spawarkach mig, mag, czy tig – ich budowa najczęściej jest zbliżona, a cechują się pewnymi komponentami i w konsekwencji, opcjami. Ogólnie rzecz biorąc spawarki stworzone są ze źródła prądu, który sprzężony jest z układem sterowania. Jest to element, który dopasowany jest do typu narzędzia. Spawarki lepszej klasy posiadają prostownik inwertorowy, zaś w standardowych półautomatach spawalniczych wbudowuje się prostowniki diodowe albo tyrystorowe. Następnym czynnikiem, który wyróżnia konkretne spawarki, to stanowczo podajnik drutu. W tych urządzeniach, które nie potrzebują ręcznego trzymania drutu, wyróżniamy modele 2-rolkowe i 4-rolkowe. Wielkość oraz szerokość drutu spawalniczego należy dopasować do wielkości spawanego tworzywa i pozycji spawania.

W przypadku spawarek, pracujących z gazem osłonowym, wykorzystuje się wielofunkcyjny przewód z uchwytem. Dzięki niemu doprowadza się prąd spawania do drutu oraz gaz osłonowy. Odpowiada on również za sterowanie i układ chłodzenia. Spawarki mig mag, czy tig działając na gazie osłonowym, wyposażone są w źródło gazu osłonowego, którym jest butla.

Większość typów spawarek wyposażona jest także w przewody zespolone oraz masowe. Jednocześnie, bez względu czy są to spawarki mig mag, czy tig, produkty te mają uchwyt spawalniczy, a co poniektóre modele i chłodnice cieczy.