Jak ułatwić spawanie?

Spawarki, przecinarki plazmowe i cały pozostały sprzęt spawalniczy to niejednokrotnie dosyć ciężkie maszyny. Nie jest specjalnie przyjemną wizją obrazek, na którym i tak zmęczony praca spawacz musi przenosić z miejsca na miejsce kolosów ważących ponad 40 kg. Co prawda, niektóre spawarki mają wmontowane poręczne kółeczka, jednak jest przywilej niewielu z nich. Dopiero niedawno producenci postanowili zadbać o ułatwienie pracy spawacza – stworzyli dla niego poręczne wózki pod urządzenia spawalnicze.

Jednakże, wspomniany wózek to nie tylko cztery kółka zapewniające mobilną podstawę dla spawarki. Przeciwnie, bo jest to pełnoprawny sprzęt spawalniczy, ponieważ za jego pośrednictwem możliwe jest sterowanie wszystkimi urządzeniami, jakie stosujemy podczas spawania. Wózek ma spore szanse na to aby stać się nieodzownym elementem wyposażenia każdego zakładu naprawczego i warsztatu. Zapewnia on nie tylko mobilność, jakiej zwykle brakuje ciężkim spawarkom.

Wspomniany sprzęt spawalniczy jest zasilany przy użyciu jednego kabla, tego samego, który jest podłączony do samej spawarki. Tym samym ograniczamy ilość zbędnej plątaniny różnych przewodów, które tylko utrudniają pracę, zamiast ją ułatwiać. Ustawienie wózka i wszystkie innego jego parametry mechaniczne można wyregulować jednym tylko uchwytem. Spawarka zostaje więc zespolona z wózkiem, tworząc razem nie tylko wydajny, ale również łatwy w użytkowaniu sprzęt spawalniczy najwyższej jakości.

Co do właściwości technicznych tego sprzętu spawalniczego, należy zauważyć, że wózek posiada cechę, która jest bardzo pożądana pośród spawaczy: odciąża on mięśnie człowieka. W jaki sposób? Po pierwsze: z takim urządzeniem nie ma już konieczności ręcznego transportowania danej spawarki, a w trakcie jej użytkowania nie trzeba nawracać aby zmienić jej ustawienia: w tym celu służy interfejs wózka. Tak jak inne nowoczesne urządzenia spawalnicze, ten sprzęt również jest wyposażony w wyraźny wyświetlacz oraz klawisze, których używanie nie wymaga większego przeszkolenia. Co więcej, wszystkie funkcje spawarki, którą aktualnie się posługujemy, można wyregulować przy pomocy pokrętła zamontowanego właśnie na tym wózku.

Co więc zyskuje spawacz? Przede wszystkim, nie musi on własnoręcznie przenosić spawarki, z tym urządzeniem, jej transport jest dziecinnie łatwy, bo odbywa się przy użyciu wózka. Ogranicza się również ilość zbędnych przewodów elektrycznych, które nie tylko tworzą chaos w pracy, ale również mogą się przyczynić do tego, że spawarka przestanie działać w najmniej odpowiednim momencie. Dzięki łatwej regulacji ustawień tego sprzętu, oraz możliwości dogodnego ustawienia względem podłoża, jego użytkowanie jest możliwe niemal w każdych warunkach. Producent jednak widzi miejsce wspomnianego wózka szczególnie w niewielkich zakładach w celu wykonywania poziomych spoin.

Pod wpływem rosnących wymagań użytkowników, nowoczesne urządzenia spawalnicze nieustannie się zmieniają, ostatnimi czasy kładzie się nacisk nie tylko na wykonanie profesjonalnego połączenia, ale również na komfort spawacza. I oby tak dalej!