Lżejsze uchwyty dla zmęczonych spawaczy

Naukowcy przychodzą na pomoc spawaczom. W trosce o ich zdrowie już nie tylko projektuje się nowoczesne maski spawalnicze i odzież ochronną, ale również przeprowadza badania udowadniające jak bardzo spawacz jest zmęczony. O tym, że spawacz jest zmęczony wie każdy – pomyśli większość. Jednak badania udowadniające tak oczywistą tezę nie są bezowocne, bowiem stały się przyczyną wyprodukowania lżejszego uchwytu spawalniczego.

Uszkodzenia wzroku już nie są głównym problemem spawaczy, bo przed nimi chroni maska spawalnicza. Teraz najważniejsze, według badaczy, jest zmęczenie spawacza po 8-godzinnej pracy. „Istniejące statystyki pokazują coraz większe problemy spawaczy z bólem pleców oraz ramion,” opowiada dr Karsten Krüger z instytutu sportu na wydziale medycyny sportu Uniwersytetu Justus-Liebig. (JLU). Dlatego podjęto decyzje o skupieniu się w badaniach nad wytypowaniem grupy mięśni najbardziej narażonych na obciążenia.

Metody badawcze stosowane dla sportowców (bo takimi przede wszystkim zajmują się naukowcy z JLU) zostały dostosowane do nietypowego zadania zbadania wysiłku spawaczy. W ciągu godziny przygotowań do testu na ochotniku umieszczono elektrody pomiarowe EMG w ośmiu partiach mięśni, które były brane pod uwagę oraz dokonano pomiar ciśnienia krwi. Został wykonany pomiar poziomu mleczanu we krwi oraz ciśnienia i tętna. Następnie w 3 cyklach z 15-stoma powtórzeniami wykonano badanie napięcia mięśni, po czym wykonano próby spawania metodą MAG z wykorzystaniem gazu osłonowego M21. Test przeprowadzono dla pionowej oraz okapowej pozycji spawania. Po wykonaniu próby dla każdej z pozycji dokonano pomiaru poziomu mleczanu, ciśnienia oraz tętna krwi, jak również napięcia mięśni. Aby ocenić subiektywny wysiłek spawacza użyto skali Borga, według której w przedziale od 6 do 20, ocena wysiłku rośnie liniowo do wydajności i  jest powiązana z fizjologicznymi wartościami pomiarowymi.

Wyniki pomiaru wysiłku pokazują, że spawacze odczuwają znacznie mniejsze zmęczenie podczas pracy z uchwytami o obniżonej masie. Dlatego też, rezultatem współpracy naukowców i producentów spawarek będzie wyprodukowanie lżejszych uchwytów spawalniczych, które zredukują zmęczenie i przestoje, a w konsekwencji nieobecności spawaczy spowodowane kontuzjami.

Nie wiem co jest bardziej zaskakujące: to, że zmęczenie spawaczy muszą udowadniać naukowcy czy to, że dopiero po przeprowadzonych badanach producenci zdecydowali się ograniczyć wagę uchwytu spawalniczego.

 

Źródło: http://binzel-abicor.com/PL/pol/strona-gawna/what-a-welder-feels-is-made-visible-sports-scientists-investigate-exertion14956.html