Maska nie na bal

O bezpieczeństwie w spawalnictwie pisaliśmy już wiele razy. Tematu tego jednak nigdy za wiele, ponieważ zdrowie jest najważniejsze. Tym bardziej, że spawacz podczas pracy jest szczególnie narażony na niebezpieczne czynniki. Jednym z najważniejszych elementów ubioru i zapewnienia spawaczowi spokoju jest maska spawalnicza. Sprzęt ten zmienił się przez lata i nie przypomina niewielkiej ochrony sprzed kilku lat. Zastanówmy się więc, czym powinna charakteryzować się dobra maska spawalnicza.

Czasy się zmieniają, technologię również, budowa i funkcjonalność sprzętu spawalniczego także idą do przodu. Nie są to już te same narzędzia co jeszcze kilkanaście lat temu, zaskakując możliwościami i precyzją. Nie inaczej jest z bezpieczeństwem, choć w tym temacie wiele zależy od nas samych. Zastosowanie się do zaleceń najlepszych i tych, którzy o ochronie zdrowia wiedzą wszystko będzie dawało efekt w postaci długiej pracy bez utraty wzroku, słuchu, urazów kręgosłupa czy innych dolegliwości obecnych podczas pracy ze sprzętem spawalniczym.

Wracając do tematu masek. Kiedyś spawacze zakrywali się kawałkiem metalu z małą szybką, do tego, aby widzieć co się właściwie spawa. Czasy te, na szczęście, odeszły w zapomnienie, a dzisiejszy wybór masek i ich funkcje są wręcz kosmiczne. Na tapetę weźmiemy maski z lepszej półki, choć oczywiście amatorzy pozostaną przy tanich i niezbyt solidnych konstrukcjach. Dla nich nie są istotne funkcje, które oferują maski spawalnicze. Najważniejsze dla przydomowego spawacza jest zaoferowanie bezpieczeństwa za przystępną cenę. Wielu spawaczy ceni sobie także kaptur spawalniczy, który jest doskonałym uzupełnieniem do maski spawalniczej. Ten duet, renomowanego producenta i dobrej jakości, zapewnia maksimum bezpieczeństwa.

maska spawalnicza

Dzisiejsze maski spawacz może dopasować praktycznie dowolnie do swojej twarzy. Dopasowanie osadzenia, odległości pomiędzy maską spawalniczą a twarzą i dopasowanie kąta widzenia to już absolutne podstawy. Dobrze, jeśli przyłbica jest automatyczna, dzięki czemu nie zaistnieje sytuacja, w której zapomnimy włączyć maskę. Funkcjami, które z pewnością pomogą każdemu profesjonalnemu spawaczowi są też wybór ochrony świetlnej czy wybór czasu opóźnienia i czułość światła. W instrukcjach znajdują się często tabele z różnymi parametrami ułatwiającymi ustawienie odpowiedniego trybu maski do metody spawania. Profesjonalne maski spawalnicze cechują się również ochroną świetlną z zachowaniem całkowitej przejrzystości okienka spawalniczego. Dzięki temu spawacz może szlifować spoinę przy całkowitej ochronie twarzy i głowy.

Przed zakupem maski spawalniczej warto dokładnie sprawdzić jej parametry. Jeśli sprzęt jest solidnie wykonany, starczy nam na dłużej. Niekoniecznie trzeba też sugerować się ceną. Nie wszystko co drogie jest dobre, a nie wszystko co tanie to najgorsze zło. Najlepszym pomysłem będzie jednak zasięgnięcie porady u specjalistów, którzy spawaniem zajmują się nie od dziś. Choć oczywiście także spawacze posiadają swoje ulubione marki, to cenna podpowiedź da obraz sytuacji.

Maski spawalnicze dostępne na rynku to w pełni przygotowane do pracy sprzęty. Od nas zależy, czy dołożymy kilkanaście złotych na lepszą i pewniejszą ochronę, czy zostaniemy przy tanim sprzęcie za kilka drobniaków. Pamiętajmy jednak, że zdrowia na pieniądze się nie przeliczy. Bezpiecznej pracy!