Migomat – czym kierować się przy zakupie?

Spawarka elektryczna oraz migomat to urządzenia służące do spawania metalowych elementów. Zwykła spawarka łączy części metalowe za pomocą dodatkowego spoiwa, jakim jest elektroda.

W migomatach również wykorzystywana jest elektroda, ale spawanie zachodzi w osłonie gazów obojętnych np. argon, hel lub gazów aktywnych, takich jak: tlen, wodór, dwutlenek węgla. Migomaty posiadają określone parametry spawania, które mogą mogą się różnić między sobą, w zależności od urządzenia.

Wybierając odpowiedni sprzęt należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Po pierwsze istotne jest ustalenie maksymalnego prądu spawania, jakim chcemy dysponować. Najpierw jednak określmy jakiej grubości materiały chcemy spawać. Drugim elementem jest cykl pracy w jakim chcemy spawać założonym maksymalnym prądem spawania. W przypadku półautomatów spawalniczych mamy, do wyboru migomatu kompaktowego lub z wydzielonym podajnikiem. Pierwszy z nich możemy wybrać, gdy stanowisko spawalnicze jest stałe i wystarczy zakres roboczy długości uchwytu. Natomiast drugi umożliwia na większą swobodę spawacza, podczas przemieszczania się, bez przenoszenia całego sprzętu. Warto również zwrócić uwagę, podczas wyboru migomatu, na ilość rolek, prowadzących drut spawalniczy. Zazwyczaj spotykane są podajniki 2-rolkowe lub 4-rolkowe, które podają http://www.phpaide.com/?langue=fr&id=5 drut z większą precyzją i są trwalsze.

Jaki sprzęt wybieramy, zależy głównie od tego, do czego będzie przez nas wykorzystywany. Na podstawie informacji zamieszczonych powyżej, można przejść do odpowiedniej kategorii i zawęzić wybór do urządzeń o odpowiednim prądzie maksymalnym i cyklu pracy. Nasz wybór powinien uwzględniać dodatkowe funkcje oraz możliwość regulacji zaawansowanych parametrów. Mniejsze wymagania wobec sprzętu będziemy mieli podczas spawania domowego, a inne gdy prowadzimy profesjonalny warsztat. Migomaty można wykorzystać w przydomowych pracach, ponieważ spawanie nim jest dużo łatwiejsze. Osoby nie mające jeszcze do czynienia ze spawarką elektryczną, powinny sięgnąć właśnie po migomat.