Migomat idealny

Spawanie MIG/MAG to nic innego, jak spawanie łukowe w osłonie gazowej, spawanie półautomatyczne lub spawanie w osłonie CO2. Dzięki nowoczesnym urządzeniom techniką MIG/MAG spawać można w różnych pozycjach wiele metali o stopów, a wydajność jest znacznie wyższa niż elektrodami otulonymi. Jak więc wybrać odpowiedni migomat dla siebie, tak by spełnił wszystkie wymagania i mógł być komfortowo użytkowany?

Na początek zastanówmy się nad zaletami spawania mig/mag. Do nich z pewnością można zaliczyć niezłą jakość spoin, całkiem niski koszt zakupu materiałów spawalniczych, wysoką wydajność oraz możliwość zautomatyzowania metody spawania. Także spawarki mig mag to urządzenia nowoczesne, solidnie wykonane i proste w obsłudze. Jak każda technika, także ta z użyciem migomatów ma swoje wady. Dobra spawarka mig mag swoje kosztuje, a technika cechuje się większą niż inne kleistością i porowatością spoin. Do tego jakość spoiny w bardzo dużej mierze zależy od spawacza – kiepskiemu pracownikowi nie pomogą nawet najlepsze spawarki mig mag.

Sprawdźmy więc, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie. Sprawdzając dostępne spawarki mig mag zastanówmy się, jakim maksymalnym prądem spawania chcemy dysponować. Nie wymyśla się tego jednak samodzielnie, tylko porównuje do grubości spawanego materiału. Dla półprofesjonalisty dobre będą spawarki mig mag z prądem pracy 25-35%. Dla profesjonalisty w każdym calu 60-100% to podstawa. Jedna uwaga – unikajmy migomatów, w których opisie nie ma tych danych. Może się okazać, że jedyne co przyspawamy to… nic.

Migomat

Spójrzmy także, czy przy większym prądzie spawania nie lepiej nabyć spawarki mig mag kompaktowej lub migomatu z wydzielonym podajnikiem drutu. Dzięki podajnikowi będziemy mieli większą swobodę i mobilność, a co za tym idzie wygodę naszej pracy. Do spawania powyżej 350A warto zainwestować w migomat z wodnym chłodzeniem uchwytu. Na jakie funkcje zwrócić uwagę przy wyborze spawarki mig mag? Wspomniany wcześniej amperaż, cykl pracy, regulacja napięcia łuku oraz prędkości podawania drutu, regulacja prądu spawania oraz funkcja spawania prądem pulsacyjnym.

Im więcej funkcji tym oczywiście lepiej, więc nie warto oszczędzać 10 czy 20 złotych na kupno dobrej spawarki mig mag. Nie jest to sprzęt, który wymienia się co pół roku, więc wcześniejsze uważne zastanowienie się oraz dokładne przyjrzenie się możliwością migomatów z pewnością pozwoli uniknąć nam kłopotów. Spawarki mig mag tanich producentów zamiast pomagać, będą tylko denerwować. Po pomoc warto pójść do specjalistów, którzy o spawaniu wiedzą wszystko. Unikniemy rozczarowań i niepotrzebnych dodatkowych kosztów.

Spawarki mig mag to urządzenia o niesamowitej mocy i wielu przydatnych funkcjach. Dodając do nich osprzęt: uchwyt spawalniczy, drut, reduktor gazu i sam gaz osłonowy zyskujemy kompletne stanowisko spawalnicze dla każdego profesjonalnego spawacza.