Minisiłacze, czyli o spawarkach ręcznych

Pewnie niejeden spawacz, podczas pracy narzekał na nieporęczne spawarki, które nie dość, że zajmowały całą pracownię, to jeszcze nie były specjalnie wielofunkcyjne. Dawniej zwykle było tak, że po to by wykonać kilka różnych typów połączeń spawanych trzeba było uruchamiać kilka potężnych, hałaśliwych urządzeń spawalniczych jednocześnie, tracąc przy tym i energię i chęć do dalszej pracy. Szczęśliwie czasy się zmieniły, a wraz z tymi zmianami, do rąk spawaczy trafiły wielozadaniowe minispawarki o wielkości przeciętnego radioodbiornika.

Nie tylko same spawarki uległy odchudzaniu i przemianom. Obecnie, nawet maski spawalnicze w niczym nie przypominają już pordzewiałego kawałka starej blachy, który nie chronił praktycznie przed niczym. Do tego wyglądają niczym element scenografii z filmu sci-fi a to zapewne idealnie trafi do upodobań panów-spawaczy. Wróćmy jednak jeszcze do wspomnianych miniaturowych spawarek. Najtańszy model zdobędziemy już za miej niż tysiąc złotych, co wobec kwot oscylujących powyżej pięciu tysięcy przy niektórych modelach, jest wręcz śmiesznie małym wydatkiem poniesionym na profesjonalny sprzęt spawalniczy. Jak można sobie łatwo wyobrazić, taka miniaturowaspawarka elektrycznao wymiarach 120x390x250mm nie zajmie więcej przestrzeni, niż średniej wielkości przenośne radio, czy też pudełko po butach. Nie należy jednak myśleć, że małe wymiary spawarki ręcznej to jednocześnie niska wydajność lub okrojone funkcje! Nic bardziej mylnego, ponieważ jest ona wyposażona w podobne zabezpieczenia jak jej starsze siostry o klasycznych wymiarach: urządzenia spawalnicze tego typu są stworzone w technologii Anti-Stick oraz Hot-Start. Z kolei system MMA umożliwia przeprowadzenie spawania elektrodami otulonymi, w taki sam sposób i w z takim samym efektem, jak przy użyciu dużych spawarek.

Aby nadmiar ciężkiej, wytężonej pracy nie zaszkodził miniaturowej spawarce, w jej obudowie umieszczono bardzo wydajne wentylatory, które zadbają o jej odpowiednie chłodzenie. Wspomnieliśmy o analogii do kartonowego pudełka? To podobieństwo kończy się jedynie na wymiarach. Spawarka ręczna to niezwykle wytrzymała obudowa, wykonana z mocnej stalowej blachy oraz wydajna, niezakłócana awariami praca. W tym urządzeniu spawalniczym zastosowano dodatkowo tranzystor bipolarny z izolowaną bramką, który szturmem wdarł się świat spawalnictwa, zdobywając rzesze zwolenników. Dzięki temu, sterowanie urządzeniem jest bardzo łatwe i lekkie a napięcie przebicia wysokie. Do tego dodajmy jeszcze tylko elegancki czerwony lub czarny kolor obudowy, i już mamy ciekawy, nowoczesny gadżet, który zaciekawi większość panów (może i nawet pań?).

Prezentowane tutaj miniaturowe spawarki ręczne to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają specjalistycznego warsztatu ani nadmiernie dużego garażu, w którym mogliby trzymać klasyczne, potężne urządzenia spawalnicze. Z takim urządzeniem, nie musisz przeprowadzać rewolucji ani wielkiego przemeblowania, ponieważ spawarki tego typu łączą dwie, bardzo pożądane cechy: funkcjonalność oraz mobilność.