Nowa generacja – spawarka inwertorowa

W spawalnictwie nieustannie możemy zaobserwować zmiany i ulepszenia. Jedną z nich było wytworzenie spawarek inwertorowych, które całkowicie zmieniły schemat i komfort spawania.

Ze względu na spory ciężar oraz wysoki pobór prądu podczas spawania, producenci szukali innowacyjnych rozwiązań. Jako rezultat w latach 80-tych XX zbudowano pierwotne spawarki inwertorowe. Oczywiście początkowe modele nie były wolne od wad, które z czasem niezwykle szybko zostały ich pozbawione. Współczesne urządzenia cieszą się dużym powodzeniem i bardzo często nabywane są przez spawaczy. Przyjęło się założenie, że początkowi spawacze raczej kierują swoje zainteresowanie w stronę spawarek transformatorowych. Źródłem tego jest jeszcze dość wysoka cena urządzeń inwertorowych. W związku z tym każdy początkujący spawacz chce sprawdzić swoje umiejętności na początek na sprzęcie tańszym, ale za to solidniejszym. Wytrzymałość transformatorowych spawarek polega nie tylko na ich budowie i materiale zastosowanym w obudowie. W stosunku do spawarek inwertorowych, w transformatorach wykorzystano niezwykle prostą technologię. Dzięki temu naprawa tego narzędzia jest ogólnie łatwa i można samodzielnie. Natomiast trzeba potwierdzić, że spawarka inwertorowa jest bardziej złożonym sprzętem, a naprawa wiąże się najczęściej z wysyłką na serwis. Niefortunnie, obecne spawarki inwertorowe w dalszym ciągu mają małe słabości, które najczęściej opierają się na czułości na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na zmniejszone rozmiary i wagę, trzeba było również zmienić tworzywo obudowy. Wpłynęło to na wspomnianą wcześniej czułość na uszkodzenia. Dodatkowo zastosowana technologia jest o wiele delikatniejsza. Kolejną wadą w tych spawarkach są ich wysokie koszty naprawy.

I chociaż spawarka inwertorowa ma dosyć wysoką cenę, to jednak większość jej zwolenników stwierdza, że koszty są adekwatne do produktu. Na szczęście każdy z konsumentów ma wybór – kupić tańszą, ale nieznacznie gorszą jakościowo spawarkę, czy zdecydować się na droższy, ale bezpieczniejszy sprzęt.