Ochrona podczas pracy spawacza

Praca spawacza nie należy do lekkich i zdrowych prac. W trakcie spawania, pracownik narażony jest na wiele szkodliwych czynników, negatywnie wpływających na jego zdrowie.

Podczas spawania elektrycznego powstają trzy rodzaje promieni: widzialne promienie świetlne, niewidzialne promienie cieplne oraz niewidzialne promienie ultrafioletowe. Te ostatnie są dużo groźniejsze od pozostałych, działają szkodliwie na oczy, mogą podrażnić spojówkę i powodują jej zapalenie. Zatem nie należy patrzeć wprost na łuk elektryczny, tylko przez specjalne maski spawalnicze.

Spawacz chroniąc swoją twarz i oczy ma do dyspozycji wiele możliwości. Może skorzystać z kaptura spawalniczego, który idealnie sprawdza się podczas spawania w niewygodnych pozycjach. Do dyspozycji spawacz ma także chustę spawalniczą, osłonę twarzy odpryskową, gogle spawalnicze. Jednak żadne z tych akcesoriów w pełni nie uchroni spawacza przed szkodliwymi promieniowaniami i odpryskami. Jedne osłonią wyłącznie twarz, inne głowę, a jeszcze inne tylko oczy.

Spawaczowi potrzebna jest całościowa ochrona a nie wybiórcza. Oczywiście nie może zapomnieć o rękawicach ochronnych, specjalnym kombinezonie oraz o butach. Jednakże do najważniejszych zalicza się maska spawalnicza. Wykonane są z lekkiego tworzywa, wyposażone w duże filtry, zapewniają komfort użytkowania oraz bezbolesną pracę. Niedopuszczalne jest rozpoczynanie spawania przy odsłoniętej przyłbicy spawalniczej, ponieważ kilka sekund patrzenia na promieniowanie łuku wystarczy, aby przekroczyć dopuszczalne wartości NDN.

NDN jest to najwyższe, dopuszczalne stężenie toksycznego związku chemicznego i natężenie innego czynnika szkodliwego, które oddziałuje na spawacza w ciągu jego 8-godzinnej pracy. Większość początkujących spawaczy uważa, że maska to wszystko. Są jednak w błędzie, bo spawanie w pomieszczeniu z białymi ścianami może być niebezpieczne dla skóry. Czapki spawalnicze chronią tylko przed iskrami, maska spawalnicza daje spawaczowi całościową ochronę w trakcie pracy. Maska nie blokuje rąk spawacza, więc może bez problemu oddać się swojej pracy.  Należy być ostrożnym i ostrzegać innych przed rozpoczęciem pracy. Podczas spawania można wyrządzić krzywdę nie tylko sobie, ale także innym w najbliższym otoczeniu.