Podstawowe akcesoria spawalnicze

Profesjonalny spawacz to nie tylko człowiek, który spawa lub przecina części i elementy konstrukcyjne wykonane z różnego rodzaju metali, używając elektrycznego źródła ciepła. Spawacz w pełnej okazałości posiada odpowiednie wyposażenie, które jest wymogiem przepisów BHP. Bez posiadania odpowiedniego sprzętu, pracodawca nie będzie chciał zatrudnić takiej osoby lub sam spawacz będzie narażał swoje zdrowie oraz życie.

W każdym zawodzie najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo pracownika, a w przypadku spawania i spawacza jest ono narażone na liczne czynniki mogące spowodować wypadki. Aby uchronić się przed przed różnego rodzaju pyłami, pyłami, promieniowaniem ultrafioletowym, odpryski różnych metali, kwasów, możliwość porażenia elektrycznego itp., należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt spawalniczy. Do podstawowych elementów garderoby spawacza należy specjalne obuwie ochronne, które zapewnia komfort podczas długich okresów pracy w pozycji stojącej. Warto, aby pracodawca zainwestował w specjalne maty podłogowe zmniejszające zmęczenie nóg. Pracownik powinien posiadać również maski spawalnicze z zaciemnioną szybą, która uchroni oczy oraz całą głowę. Specjalne długie rękawice zabezpieczają dłonie i ręce przez poparzeniem i iskrami uwalniającymi się podczas spawania. Ważna jest również kurta i długie spodnie, tak aby całe ciało było w pełni chronione.

Jak widać jest wiele elementów, które wchodzą w skład odzieży dla spawaczy, jednak żaden nie powinien zostać pominięty. Nie zastosowanie się do przepisów BHP, mogą nieść za sobą daleko idące skutki. Podczas kontroli BHP wszystko wychodzi na jaw, a osoba spawająca nie jest dopuszczana do dalszej pracy, a także nanoszone są kary pieniężne. Po drugie nie warto narażać swojego zdrowia, a tym bardziej życia, bo kto wie, może właśnie ten sprzęt uchroni nas przed poparzeniem, poślizgnięciem, porażeniem prądem albo przed śmiercią.