Różne metody spawania – którą wybrać?

Do każdej pracy można zabrać się na kilka sposobów i z wykorzystaniem różnych technik. Tak samo jest ze spawaniem.

Możemy wyróżnić kilka metod spawania – MMA, MIG/MAG, TIG – to najważniejsze techniki spawania, które przydadzą się poszczególnemu spawaczowi w zależności od jego umiejętności. Każda wykorzystywana jest do innego rodzaju materiału i posiada swoje wady i zalety. Podczas pracy możemy wykorzystywać kilku spawarek, to nie jest zabronione, lub też zakupić urządzenie wielofunkcyjne, które pozwala spawać kilkoma metodami.

Spawanie MMA – to spawanie elektrodą otuloną. Jest to najbardziej rozpowszechniona technika spawania, głownie za sprawą nieskomplikowanych, łatwych w obsłudze i wszechstronnych źródeł prądu. Jest to najwygodniejsza metoda w przypadku prac w terenie i na budowach, ze względy na przenośność całego systemu spawalniczego. Kolejną zaletą tej metody jest możliwość pracy z różnymi rodzajami metali i ich stopów. Bez problemu możemy spawać cienkie blachy oraz grube elementy. Dużo jednak zależy od umiejętności spawacza,który musi utrzymać stałą odległość między elektrodą a jeziorkiem spawalniczym. Metoda ta jest również czasochłonna, zmusza do wymiany elektrod i jest wrażliwa na wilgotność.

Spawanie MIG/MAG to łuk elektryczny, który powstaje między topliwą elektrodą a spawanym materiałem. Całość chroniona jest gazem osłonowym: MIG – gazem obojętnym, a MAG – gazem aktywnym. System spawalniczy MIG/MAG składa się ze źródła prądu stałego, szpuli drutu, uchwytu spawalniczego, podajnika drutu oraz źródła gazu osłonowego. Prąd spawania jest przekazywany na łuk za pośrednictwem topliwej elektrody podłączonej do bieguna dodatniego. Dzięki temu łuk przekazuje stopiony metal na materiał spawany. W celu uzupełnienia drutu topionego w trakcie spawanie konieczna jest podawanie drutu. Tą techniką można łączyć aluminium, stal węglową i chromowo-molibdenową. Automat do spawania, zwany popularnie migomatem, jest najbardziej popularny w pracach, które nie wymagają wysokich temperatur albo są wykonywane automatycznie. Szczególnie polecana jest wszystkim hobbystom, jako najtańszy sposób rozpoczęcia przygody ze spawaniem.

Podczas pracy ze spawarką TIG prowadzony jest łuk elektryczny między materiałem spawanym a nietopliwą elektrodą, która wykonana jest z wolframu lub jego stopów. Spawanie odbywa się w atmosferze obojętnego gazu, który chroni jeziorko spawalnicze. Podobnie jak w przypadku metody MIG/MAG, spawarką TIG można spawać prawie wszystko to co może zostać spawane. Spawarka TIG jest niezawodna w przypadku spawania aluminium. Technika ta wymaga jednak dużych umiejętności i cierpliwości. Wadami spawarki TIG jest niewielka prędkość spawania, mała wydajność przy grubszych elementach oraz jakość spoin, które bardzo wiele zawdzięcza możliwościom spawacza.

Jak widać każda z metod posiada swoje zalety i wady. W zależności od umiejętności spawacza, rodzaju spawanego materiału oraz zapotrzebowania do dyspozycji mamy wiele różnych metod. Poznanie szczegółowo każdej z metod pozwoli na odpowiednie dopasowanie metody do potrzeb i pracy w określonej sytuacji.