Rozwiązania chemiczne i spawalnictwo

W spawalnictwie ukształtowało się niezwykle dużo rozmaitych metod spawania. W pierwszej kolejności musimy wspomnieć o podziale na spawarki inwertorowe i transformatorowe. Nowe rozwiązania nie tylko umożliwiły zmniejszenie urządzenia, ale także je poprawić.

Unowocześnione spawarki inwertorowe także doczekały się podziału na specjalistyczne sprzęty. W związku z tym na rynku można zakupić spawarki TIG, MIG, albo MMA. Większość z nich wykorzystywana jest do łączenia różnych odmian metali, aczkolwiek ze względu na swoją konstrukcję mają własne właściwości. Na uwagę zasługują spawarki TIG, które w przeciwieństwie od innych metod, stosują w trakcie spawania elektrodę wolframową. Znajduje się ona w zbiorze elektrod nietopliwych, a tworzywo, z którego jest wykonana wyraźnie ułatwia przebieg spawania. Wolfram to pierwiastek chemiczny, który wywodzi się od wolframitu – minerału pozyskiwanego ze skorupy ziemskiej. Ze względu na łatwość w obróbce oraz możliwość bycia nadprzewodnikiem, odnajduje olbrzymie zastosowanie nie tylko w spawarkach TIG. Dodatkowo ze stopów wolframu możemy stworzyć elektrody lamp elektronowych oraz rentgenowskich. Za sprawą swojej solidności, węglik wolframu stosuje się do wyrobu produktów ściernych oraz rdzeni podkalibrowych pocisków przeciwpancernych oraz kompozytowych pocisków pełnokalibrowych. Jak łatwo zauważyć, sam pierwiastek używany jest w wielu branżach i właściwie, w każdym sektorze przemysłu znajdzie swoje przeznaczenie.

Dodatkowo naukowcom, zajmującym się ulepszaniem technik i sposobów spawania, udało się wyróżnić kilka typów elektrod wolframowych. Dla prostszego ich rozróżnienia, elektrodom tym przyporządkowano konkretne barwy. Do najistotniejszych oraz najczęściej wykorzystywanych zaliczamy:

  • czysty wolfram (zielony)
  • torowany (czerwony)
  • cerowy (szary)
  • lantanowany (złoty)
  • cyrkonowy (biały)

Każdy z prezentowanych rodzajów elektrod wykorzystywany jest do innego gatunku spawanego tworzywa, a co się z tym wiąże posiada inny skład chemiczny. Jak widać, nie tylko stosowanie wolframu jest szerokie, ale również samej elektrody wykonanej z tego pierwiastka. Aczkolwiek bez wątpienia większość osób wolfram kojarzy z zastosowania go w elektrodach spawarki TIG, niż jako element pocisków wojskowych.