Spawalnicze dodatki

Proces spawania to nie tylko proste łączenie metali. Samo wykorzystanie spawarki inwertorowej może nie być wystarczające. Tak, jak w innych dziedzinach, także w spawalnictwie dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju akcesoriów, które ułatwiają pracę i spełniają określone zadania. Czasem niepozorne narzędzia potrafią sprawić, że czynność stanie się lekka i przyjemna. Wśród dostępnych na rynku „ulepszaczy” znaleźć można prawdziwe perełki, które zainteresują każdego spawacza.

Dawno temu takim ulepszaczem można było nazwać maskę spawalniczą. Dziś przyłbica to właściwie standard i każdy profesjonalny spawacza wie, że używanie tego typu sprzętu jest więc nieodzowne. Niemniej niektóre maski spawalnicze mają dziś funkcje, o których jeszcze kilkanaście lat temu żadnemu spawaczowi się nie śniło. Wróćmy jednak do akcesoriów spawalniczych. Pierwszym dość ciekawym przedmiotem jest uchwyt spawalniczy do elektrod. Ten niewielki przedmiot, przypominający wyglądem na przykład kombinerki, to doskonały uzupełniacz do spawarki inwertorowej. Posiada on zalecany prąd maksymalny, ale znacznie ułatwia podawanie elektrod.

Drugim z dość ciekawych wynalazków spawalniczych jest lusterko. Pozornie zwykły przedmiot, w różnych kombinacjach może być ulgą dla każdego spawacza. Nie raz zdarzało się, że trudno było coś wypatrzyć, a użycie spawarki tig było w tym miejscu kłopotliwe. Dzięki specjalnym konstrukcjom lusterek spawalniczych są one w stanie dotrzeć w każde miejsce, niezależnie od rodzaju materiału i przestrzeni. Spawalnicze lusterka są także wytworzone z wytrzymałych materiałów, które są odporne na ciepło czy kwasy. Polecamy każdemu, zawsze może przydać się także do czegoś innego niż spawanie.

Zwrócić uwagę warto także na taki sprzęt jak młotki spawalnicze czy skrobaki do dysz gazowych. To produkty, które mogą przydać się w każdej sytuacji. Młotek z pewnością przyda się w dotarciu do trudnych miejsc, jest zdecydowanie inny konstrukcyjnie niż zwykłe młotki do wbijania gwoździ. O czyszczeniu dysz nikomu nie trzeba przypominać, więc kolejne akcesoria spawalnicze są znane i co najważniejsze, używane. Z dodatków warto również wymienić specjalne kredki bądź markery spawalnicze. To sprzęt odporny na ciepło, zgrzewanie, niezmywalny, nieścieralny i generalnie trzymający się powierzchni niezwykle długo. Co ważne, kredki jak i markery spawalnicze nie są drogie i stanowią idealne uzupełnienie do przecinarek plazmowych lub spawarek wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładność i precyzja.

Pedał do spawarki

Jednym z lepszych akcesoriów są także pedały do spawarki. Sprzęt ten pozwala na płynną regulację prądu i jest czasem zdecydowanie wygodniejszy od ręcznego obsługiwania sprzętu. Cyfrowe sygnały kontrolują wszystkie parametry, dzięki czemu wykonywane procesy są dokładnie takie, jak wartości im przypisane. Pedał do spawarki to element, który pozwoli odetchnąć spawaczom wykonywającym swoją pracę po kilkanaście godzin.

Oczywiście to nie wszystkie akcesoria spawalnicze, na rynku dostępnych jest jeszcze masa urządzeń mniej lub bardziej udanych. Warto przejrzeć katalogi, by ułatwić sobie pracę, tak aby spawanie stało się przyjemnością niezależnie od warunków.