Spawalniczy sprzęt rezerwowy

Złośliwość rzeczy martwych polega głównie na tym, że lubią się zepsuć/zużyć w najmniej odpowiednim momencie. To samo się tyczy spawania, podczas gdy Ty pracujesz w najlepsze, nagle, Twoja spawarka nagle odmawia posłuszeństwa. To awaria? Nie, to prawdopodobnie zwykłe zmęczenie materiału, którego nie da się uniknąć. Nie daj się jednak zaskoczyć losowi i zawczasu zaopatrz się w komplet części zapasowych.

Dobrze jest, abyś w zanadrzu miał dysze spawalnicze do spawania techniką tig. To zaledwie kilkadziesiąt złotych, co w porównaniu do kosztów przestoju w pracy jest właściwie niezauważalną kwotą. Jeśli przykładowo, posłuszeństwa odmówi Ci przecinarka plazmowa, możesz szybko wymienić drobne części, takie jak dysze lub elektrody. Warto zadbać o to, aby elementy zapasowe do Twojego sprzętu spawalniczego posiadały niezbędne atesty, gwarantujące bezpieczeństwo pracy. Ważne, aby wszystkie urządzenia spawalnicze jakimi dysponujesz miały zapewniony zapas części wymiennych – jak wiadomo, lubią one zakończyć swój żywot akurat wtedy, kiedy nie masz możliwości dokonania szybkiego zakupu.

Podstawowe zestawy części zamiennych do sprzętu spawalniczego zawierają zwykle od 2 do 4 sztuk, elektrody do urządzeń takich jak spawarka plazmowa zakupimy pojedynczo. Wszystkie one posiadają potwierdzenie produkcji w zgodzie z normą DIN EN 26848 (ISO 6848). Przykładowo, wspomniana elektroda, może pochwalić się zwiększoną żywotnością, oraz obciążalnością prądową. Aby nasza przecinarka plazmowa niezmiennie działała tak samo jak w dniu zakupu, można też kupić zestaw, w skład którego wchodzi pierścień i porcelanka do palnika. Nieco powiększona wersja tego zestawu zawiera dodatkowo elektrodę i pierścień. I tak w cenie nieprzekraczającej 200 zł mamy zapewnioną nieprzerwaną, sprawną pracę – jeśli już wydarzy się jakaś awaria spawarki, wystarczy sięgnąć do pudełka z częściami zapasowymi, dokonać szybkiej naprawy, po czym wrócić do wcześniejszych zajęć. Bez nerwów ani chaotycznego przeszukiwania sklepów, zakończonego zwykle klęską. Niestety, w takim wypadku spawarka zostaje odstawiona w najciemniejszy kąt warsztatu, a Ty pozostajesz sam, licząc starty wynikające z przerwanej pracy. Co prawda, po kilku dniach otrzymasz paczkę, zawierającą zamówione w sieci części zamienne – ale czy nie łatwiej jest zadbać o zaplecze techniczne jeszcze przed awarią?

Spraw, by Twój sprzęt spawalniczy był sprawny przez cały czas, zapewnij sobie szybką naprawę na wypadek gdyby posłuszeństwa odmówiła spawarka lub przecinarka plazmowa. Każdy spawacz, chcący nazwać się profesjonalistą powinien być przygotowany na każdą okoliczność – zarówno awarię, która w każdej chwili może dotknąć urządzenia spawalnicze, jak i niezapowiedzianą wizytę sąsiada, którzy zawczasu nie zadbał o kupno „zapasówek” i zwraca się z prośbą o pomoc.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy awarii ulegnie spawarka inwertorowa, przecinarka plazmowa, ani wszystkie pozostałe urządzenia spawalnicze. O ile nie jesteś spawaczem-jasnowidzem, zadbaj wcześniej o zaplecze na wypadek nieprzewidzianej awarii.