Spawanie MMA – podstawowe informacje

Spawanie MMA ( z ang. Manual Metal Arc Welding), czyli elektrodami otulonymi należy do najstarszych i zarazem najbardziej uniwersalnych metod spawania łukowego.

Zastosowanie

Spawanie MMA jest najbardziej uniwersalną metodą w całej branży spawalniczej, ponieważ spawarka MMA jest w stanie pracować praktycznie w każdych warunkach. Uniwersalność tej metody polega również na tym, że pozwala na łączenie wszystkich gatunków spawanej stali, typów konstrukcji. Można nią spawać wszędzie i w każdej pozycji.

Spawarka MMA znajduje zastosowanie przede wszystkim przy spawaniu konstrukcji stalowych w przemyśle stoczniowym jak również w większości branż produkcyjnych, podczas spawania rurociągów, w pracach instalacyjnych na budowach. Można nią pracować w warunkach polowych i na wysokościach, a także w miejscach o utrudnionym dostępie.

Trochę historii

Początki spawania MMA datuje się na rok 1885. Wtedy to Polak Stanisław Olszewski i Rosjanin Mikołaj Benardos opatentowali sposób spawania łukowego nietopliwą elektroda węglową. W 1890 roku rodak Benardosa Nikołaj G. Sławianow zastąpił nietopliwą elektrodę węglową prętem stalowym, który stapia się w łuku elektrycznym. W przypadku obu tych metod spawania łuk elektryczny jarzył się bez dodatkowej osłony w powietrzu, dlatego jeziorko spawalnicze było narażone na silne utlenienie i naazatowanie. Dopiero kilka lat później (w 1907 roku) Szwed Oscar Kjellberg wynalazł elektrodę otuloną, czyli pręt stalowy pokryty warstwą otuliny składającą się z substancji mineralnych. Podczas stapiania otuliny w łuku elektrycznym tworzył się żużel, a także gazy chroniące jeziorko spawalnicze przed dostępem powietrza.

Trochę teorii

Na czym dokładnie polega spawanie MMA? Jest to spawanie elektryczne, które korzysta z właściwości łuku elektrycznego powstałego pomiędzy dwoma przewodnikami. Tymi przewodnikami jest elektroda otulona wraz ze spawanym produktem. Niezbędna w celu powstania łuku jest jonizacja przestrzeni pomiędzy wyżej wymienionymi przewodnikami, podczas której gaz staje się przewodnikiem prądu elektrycznego, a także pozwala na zajarzenie łuku i utrzymanie go. Gazy, które powstają chronią przed wpływem atmosfery ciekłe jeziorko spawalnicze. Natomiast topiąca się otulina powoduje powstanie na jeziorku żużla, a ten z kolei chroni krzepnący metal spoiny przed działaniem atmosfery i zbyt szybkim chłodzeniem.

Czym różni się spawanie MMA od innych metod spawania? W porównaniu z pozostałymi technikami spawania, spawanie MMA różni się tym, że w jego przypadku elektroda ulega skróceniu, natomiast w spawaniu TIG oraz MIG MAG długość elektrody przez cały czas nie zmienia się. Także odległość w spawarkach TIG i MIG MAG pomiędzy uchwytem a elementem spawanym jest przez cały czas niezmienna. W spawarce MMA, w celu utrzymania stałej odległość pomiędzy elektrodą a jeziorkiem spawalniczym, uchwyt elektrody musi być przez cały czas przesuwany w kierunku spawanego elementu, dlatego też za spawarkę MMA powinien sięgać tylko doświadczony i kompetentny spawacz.