Spawarka na Gwiazdkę

Szał zakupowych prezentów rozpoczął się na dobre. Każdego roku każdy z nas stawia sobie pytanie – co kupić danej osobie. Najtrudniej jest zrobić prezent mężczyźnie, bo ile można dostawać w kółko skarpetki, zestaw do golenia, portfel, krawat, itp. A może w tym roku skusić się na coś innego zwłaszcza, że lubi majsterkować. Może dobrym pomysłem będzie zakup spawarki, tylko jaką wybrać?

W profesjonalnych sklepach znajdziemy trzy rodzaje spawarek, wykorzystywane w zależności od wybranej formy pracy. Migomat najlepiej kupić wyposażony w dodatkowe funkcje. W sprzedaży są spawarki z regulatorami prędkości podawania drutu a ponadto ustawieniem przełącznika produkcji punktowej. Czasami udaje się trafić na migomaty posiadające przełącznik, wyświetlacz, testy gazu oraz drutu. Gdy dane urządzenie nie spełnia naszych oczekiwać, mamy do wyboru urządzenie wszechstronne, a także kombinacje spawarki z pozostałymi sprzętami spawalniczymi, należy pomyśleć nad przecinarkami plazmowymi. Gdy sprzęt nie będzie wykorzystywany w zawodowy sposób, można wybrać urządzenie transformatorowe. Posiadają one spore wymiary, ale ich waga nie jest szczególnie wielka. Pomimo tego, są niezwykle proste w obsłudze, odporne na urazy mechaniczne i stanowią najtańszy artykuł w spawalnictwie. Z drugiej jednak strony, sprzęt ten niezwykle szybko się nagrzewa i pobiera znaczną ilość prądu. Jakość wykonanego połączenia zależna jest najbardziej od klasy zastosowanych elektrod.

Z uwagi na wysoki stopień skomplikowania, jak również wyższą liczbę aplikacji, dla specjalistów dużo lepsze będą spawarki inwertorowe. Względnie są niewielkich rozmiarów oraz delikatne – trzeba uważać, aby nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. Główną wadą tego sprzętu jest wysoka cena, a także naprawa wyłącznie w specjalistycznych firmach. Jednak nie należy się do końca tym zrażać, ponieważ spawarki inwertorowe rzadko ulegają awariom, ich działanie nie zależy od kategorii elektrod oraz spadków napięć, a także pobiera mało prądu. Spawarka TIG to inne określenie tego urządzenia.

Spawarka MMA transformatorowa, w wielu przypadkach posiada w podstawowym wyposażeniu włącznik sieciowy oraz regulację natężenia energii. Dla amatorów najkorzystniejszy okaże się taki wyrób spawalniczy, który sprawdzi się w toku niezbyt częstego spawania – nie jest zobowiązany okazać się zbytnio wydajny i wytrzymały. Dla fachowców powinniśmy wybrać spośród bardziej zaawansowanych produktów do spawania – są one kosztowniejsze, ale dużo bardziej wytrzymałe i odporniejsze na obciążenia i długotrwałą pracę.