Spawarka TIG – jak kupować?

Spawanie metodą TIG, polega na spawaniu nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych np. hel, argon lub ich mieszanek. Łuk jarzy się między elektrodą wykonaną z wolframu lub wolframu z dodatkami a spawanym materiałem. W większości palnik TIG dołączany jest do ujemnego bieguna, a zacisk „masy” do przeciwnego. Wywołuje to wydzielanie się większej ilości ciepła w miejscu powstawania spoiny.

 

 

Najważniejsze parametry:

 • Amperaż – to podstawowy wyznacznik mocy każdej spawarki. Od niego zależy jak grubymi elektrodami i jak gruby materiał może zostać spawany.
 • Cykl pracy – jest to procentowy podział 10 minut na czas, w trakcie którego możemy spawać za pomocą spawarki TIG i koniecznym czasem przerwy w pracy. Np. gdy spawamy przez 3,5 minuty to zgodnie z 10 minutowym podziałem pracy, musimy zrobić sobie 6,5 minuty przerwy. Jest to najważniejszy czynnik, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie spawarki. Nadmierne wydłużenie cyklu pracy urządzenia może spowodować uaktywnienie się układu zabezpieczenia termicznego. Zazwyczaj przyjmuje się, że podstawowym cyklem pracy, jaki powinna posiadać typowa spawarka przeznaczona do pół-profesjonalnej pracy to 35%. Należy pamiętać, że wraz ze zmniejszaniem się prądu spawania w urządzeniu zwiększa się cykl pracy. Jest to bardzo ważna kwestia, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić cykl pracy spawarki.
 • Technologia wykonania – obecnie na rynku występują dwie konstrukcje spawarek: znana od lat transformatorowa i nowoczesna spawarka TIG. W spawarkach inwertorowych (TIG) zastąpiono duży i ciężki transformer nowoczesnymi układami elektronicznymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie prądu.  
  Główne zalety spawarki TIG:

  • dużo niższa waga,
  • stabilny prąd, doskonałej jakości,
  • możliwość bezproblemowej pracy na długich przedłużaczach,
  • stabilne spawanie na agregatach,
  • schłodzenie spawarki TIG następuje w ciągu 2-3 minut, w przypadku przegrzania

Dzięki swojej najnowszej technologii, spawarki TIG niesamowicie wydajne, a praca z nimi staje się łatwa i przyjemna.