W trosce o zdrowie spawacza. Automatyczne filtry spawalnicze

O tym jak ważna w pracy spawacza jest ochrona zdrowia pisaliśmy już wiele razy. W warsztacie spawalniczym nie można pracować bez odpowiedniej odzieży ochronnej i maski. W przeciwnym przypadku grozi to poważnymi komplikacjami i w konsekwencji utratą możliwości wykonywania pracy. Dlatego nie tylko spawacz, ale też sam właściciel warsztatu powinien dbać o przestrzeganie przepisów BHP. Zajmiemy się dziś pewnymi elementami przyłbic spawalniczych, czyli automatycznymi filtrami spawalniczymi.

Automatyczne filtry spawalnicze charakteryzują się stałym lub w przeważającej większości zmiennym stopniem ochrony zazwyczaj od 9 do 13. Ich Budowę stanowią: ekran ciekłokrystaliczny, ogniwa słoneczne, oprawy wykonane z tworzywa sztucznego, moduł elektroniczny, detektory reagujące na zajarzenie łuku spawalniczego. Ponadto filtry te wyposażone są w dwie szybki: zewnętrzną i wewnętrzną, które maja ochraniać ekran ciekłokrystaliczny. Zewnętrzna strona ekranu ciekłokrystalicznego zawiera filtr interferencyjny, który odbijaja promieniowanie podczerwone oraz nadfioletowe. Za włączanie ekranu ciekłokrystalicznego odpowiedzialne są detektory. One też wykrywają promieniowanie łuku spawalniczego. Natomiast za zasilanie ekranów ciekłokrystalicznych oraz elektronicznych modułów filtrów odpowiedzialne są ogniwa słoneczne albo baterie. Filtry włączają się same, zaraz po zajarzeniu łuku spawalniczego.

Filtry samoczynnie przyciemniają pole widzenia w momencie np. zajarzenia łuku elektrycznego lub plazmowego, a po zaniku łuku (w tempie stygnięcia spoiny) samoczynnie rozjaśniają pole widzenia.

Automatyczne filtry spawalnicze dzielą się na te, które dla stanu ciemnego pozwalają na:

  • przełączenie filtru na jeden ciemny stopień ochrony,

  • ręczną lub automatyczną regulację ciemnego stopnia ochrony, przeważnie w zakresie od 9 do 13.

Wszystkie automatyczne filtry spawalnicze wykazują w stanie jasnym, czyli się przed zadziałaniem 3, 4 i 5 stopniem ochrony. Ich głównymi parametrami użytkowania, które decydują o jakości zastosowanego w przyłbicy automatycznego filtru spawalniczego, są:

  • płynna regulacja czasu wyłączania filtru, czyli po zaniku łuku w zakresie 0,1 s – 1 s;

  • możliwość lub brak możliwości automatycznej lub ręcznej regulacji ciemnego stopnia ochrony;

  • minimalne wymiary obszaru przeziernego filtru po zamontowaniu w przyłbicy, które powinny wynosić 90 mm x 35 mm;

  • informacja o temperaturze użytkowania filtru,

  • czas przełączania, inaczej czas zaciemniania, czyli czas włączenia zaciemnienia ekranu filtru od chwili zajarzenia łuku spawalniczego. Czas ten wynosi w najnowszych rozwiązaniach filtrów poniżej 0,5 ms, a nawet 0,1 ms. W większości filtrów kształtuje się na poziomie około 0,2 ms.

Źródło: http://www.ciop.pl/