Wady i zalety pracy z migomatem

Migomaty to urządzenia dobrze znane każdemu spawaczowi. Dzięki innowacyjnej technologii zastosowanej w tych sprzętach, proces łączenia elementów metalowych jest o wiele prostszy i szybszy.

W spawalnictwie, na maszyny pozwalające na spawanie metodą MIG/MAG, mówi się zamiennie migomaty, półautomaty albo po prostu spawarki MIG/MAG. Przy ich pomocy możliwe jest spawanie nie tylko wielkich blach, ale także różnych konstrukcji niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych. Jednoznacznie przechodząc na spawanie mig możliwe jest łączenie ze sobą części aluminium i miedzi. Spawarki te mają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki czemu uważane są za urządzenia wszechstronne. Ponad to specjalna konstrukcja nie sprowadza spawacza do wyboru zaledwie jednej pozycji pracy.

Spawanie migomatem polega na wytworzeniu łuku elektrycznego między elektrodą i spawanym materiałem. Chcąc ułatwić spawaczowi prace, w spawarkach mig/mag, elektroda topliwa wysuwana jest w sposób ciągły. Dlatego też operator spawarek ma wolną rękę, a całą uwagę może skierować na wykonanie właściwego spawu. Dodatkowo migomaty umożliwiają także uzyskanie niezwykle dobrej jakości spoiny, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów materiałów spawalniczych. Jednakże należy napisać, że półautomaty spawalnicze są kosztownymi sprzętami, a jakość spoiny zależy od umiejętności spawacza. Jednakże wysoki koszt wynagradza dobra jakość spoiny oraz możliwość zmechanizowania oraz zautomatyzowania metody spawania MIG/MAG.

Porównując migomaty chociażby do spawania elektrodami otulonymi trzeba powiedzieć, że spawarki mig/mag gwarantują nawet o 20% niższe koszty materiałów spawalniczych. Dodatkowo produktywność spawania jest o wiele mniejsza w spawarkach MMA.