Zarobki osób fizycznych

Ciężka praca przynosi wymierne efekty w postaci dużych dochodów. Mogą to poświadczyć przedstawiciele niektórych zawodów wymagających pracę fizyczną.

Choć często są bardzo zmęczeni, to nie narzekają na zarobki. Górnik eksploatacji podziemnej zarabia od 4133 do 6671 zł brutto, zaś betoniarz może liczyć na 4179 zł brutto. Do najlepiej płatnej, ale zarazem ciężkiej pracy zaliczyć można zawody: spawacz, zbrojarz, brukarz, murarz, betoniarz i wiele innych.

Praca spawacza jest jednym z zawodów, który nie należy do najbezpieczniejszych. Spawanie wiąże się z wieloma zagrożeniami zdrowia oraz życia. Obowiązkiem pracodawcy jest identyfikacja zagrożeń na stanowisku pracy oraz zapewnienie pracownikom odpowiedniej ochrony. Oprócz rękawic, kombinezonów, specjalnych butów istotne są maski do spawania. Oko ludzkie jest z natury bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia, zwłaszcza w ciężkim i pełnym odprysków świecie spawania elektrycznego. Wiele procesów spawania i cięcia emituje szkodliwe promieniowanie. Maski do spawania zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy. Wykonane są z lekkiego tworzywa i wyposażone w duże filtry UV.

Z obserwacji specjalistów wynika, że najbardziej rozwijającą się branżą jest branża budowlana. To właśnie tam najwięcej płynie unijnych pieniędzy – budowy dróg, mostów, w dalszym ciągu będzie się rozwijać. Pensji górnika może pozazdrościć wielu, jednak nikt nie chciałby wykonywać tak ciężkiej pracy. Górnik eksploatacji podziemnej wykonując swoje obowiązki, często ryzykuje życiem. Pensje osób zatrudnionych przy produkcji i w sektorze budowlanym mogą przynieść sporo satysfakcji. Zarobki zaczynają się od 1600 zł w górę, ale często przekraczają 4500 zł. Rynkowe zarobki betoniarza zawierają się w przedziale od 1509 do 3200 zł. Najwyższe płace na jakie mogą liczyć betoniarze to zarobki rzędu 4179 zł.

Według badania „Raport Płacowy” firmy Advisory Group TEST Human Resources, ponad 70 % firm zwiększy płace swoim pracownikom jeszcze w tym roku. Odsetek oczywiście będzie się różnił od poziomu hierarchii pracowników.