Zwiększ komfort i bezpieczeństwo pracy

Każdą czynność można sobie ułatwić. W samochodach jest to wspomaganie kierownicy, sportowcy maja specjalne obuwie, a uczniowie na sprawdzianie chowają ściągi gdzie popadnie. Jak więc można sobie ułatwić spawanie? Maska spawalnicza, nowe części, specjalny pedał do spawarki – możliwości jest wiele, a łączenie metali stanie się o wiele przyjemniejsze, a także bezpieczne.

Spawanie to czynność bez dwóch zdań wymagająca skupienia. Jeden najdrobniejszy błąd może zniszczyć cały efekt końcowy. Nie mówimy tutaj oczywiście o domowych metodach, gdzie często zespawane elementy odbiegają od ideału. Chodzi przede wszystkim o zawodowych spawaczy, po ukończonych kursach, ze specjalistyczną wiedzą i praktyką. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach także w spawalnictwie stosuje się akcesoria, które ułatwiają i usprawniają pracę. Niektóre poprawiają bezpieczeństwo, inne po prostu ulepszają sprzęt. Co warto mieć oprócz spawarki?

Na pewno maskę spawalniczą. To podstawowy element bezpieczeństwa, rzecz niezbędna do ochrony zdrowia. Na rynku dominują już przyłbice automatyczne, które same wyczują potencjalne zagrożenie. Wybór jest bardzo duży, można więc spokojnie wybierać z różnorodnych produktów. Większość masek posiada regulacje odstępu między twarzą i produktem, a także regulacje kąta widzenia. Natężenia oraz czułość światła są różne, im większa tym lepsza, ale wybór zależy od naszych potrzeb. Także wygląd maski spawalniczej może przyciągnąć – niektóre wyglądają jak hełmy kosmiczne. Warto zwrócić uwagę na materiał z którego wykonany jest produkt oraz na ciężar własny. Nie ma przecież sensu nosić na głowie kilogramowe urządzenie. Maska to jednak sprzęt ważny i niezbędny każdemu profesjonaliście, a i spawacze amatorzy powinni zainteresować się specjalnymi produktami. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a wzrok przyda się na pewno.

Kolejną ciekawą opcją jest pedał do spawarki. Niewielkie urządzenie pozwala na płynną regulację mocy prądu podczas spawania bez użycia rąk. Sprzęt taki może także posiadać pokrętło, które reguluje maksymalną moc prądu spawania. Pedał do spawarki powinien być mobilny, więc zwróćmy uwagę na kabel: im dłuższy tym lepszy. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych metod spawania i z pewnością usprawni nasze działania.

Dla osób, które spawarki używają często i intensywnie przeznaczone są części zapasowe. Każdy sprzęt kiedyś się zużywa, a zdecydowanie łatwiej pracuje się na częściach nowych, niezużytych. Komplet dysz, tulejek, porcelanek czy pierścieni to idealny prezent dla każdego miłośnika czy pracownika w spawalnictwie. Tym bardziej, że koszt takich części nie jest wysoki, a pozwoli uniknąć nerwowych sytuacji. Oprócz części spawaczy zainteresować mogą także specjalne lusterka i markery. Ten pierwszy produkt ułatwi spawanie w trudnodostępnych miejscach, za pomocą pisaka zaznaczymy ważne rzeczy na każdej powierzchni. W dodatku markery są różnokolorowe, więc na pewno się nie pomylimy.

To nie wszystkie akcesoria, bo oprócz tych powyżej znaleźć możemy jeszcze uchwyty, elektrody, kalafonie, rękawice i wiele innych rzeczy. Warto zainwestować w akcesoria spawalnicze, dzięki którym poprawi się zarówno bezpieczeństwo, jak i wygoda i komfort pracy.