Bezpieczna praca z przecinarką

Przecinarki plazmowe, tak samo jak i pozostały sprzęt spawalniczy, są niewątpliwie bardzo skuteczne, ale dla osiągnięcia zadowalających efektów pracy z nimi, trzeba zachować szczególną ostrożność. Pominięcie któregokolwiek z etapów przygotowań, zrezygnowanie z odzieży ochronnej lub gdy maska spawalnicza zamiast na głowie, znajduje się gdzieś pośród warsztatowych rupieci może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie. Chwilowe porażenie światłem i pomniejsze oparzenia to nic strasznego w porwaniu z innymi wypadkami, które mogą się zdarzyć jeśli przecinarki plazmowe są stosowane w nieprawidłowy sposób.

Aby bezpiecznie przeprowadzić pracę w oparciu o przecinarki plazmowe, należy przede wszystkim rozpocząć od połączenia urządzenia do stabilnego źródła energii elektrycznej. Przecinarka plazmowa powinna sprawnie działać w przypadku niewielkich wahań przepływu prądu, jednak jeśli tylko jest szansa za całkowitą eliminację ryzyka – należy z niej korzystać.

Sprzęt spawalniczy, nawet stosowany przez wprawne ręce, może w niektórych przypadkach doprowadzić do bardzo poważnych urazów. W trosce o bezpieczeństwo własne (i otoczenia), warto zadbać o tych kilka szczegółów. Niezwykle istotne jest, aby maska spawalnicza pewnie i nieruchomo trzymała się na głowie spawacza. Nie można dopuścić, aby w najważniejszym momencie przeprowadzania pracy w oparciu o przecinarki plazmowe, wadliwa przyłbica spawalnicza zaczęła się chwiać, zasłaniając całe pole widzenia. Wówczas wystarczy już tylko jeden fałszywy ruch, i wypadek gotowy.

Wówczas, gdy przecinarka plazmowa została podłączona do prądu, należy zaopatrzyć ją w dostęp do źródła sprzężonego powietrza, w tym celu można wykorzystać sprężarkę bądź sieć sprężonego powietrza. Następnie, należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta: postępując według ustaleń z instrukcji obsługi, jaką zawsze zawiera nowo nabyta przecinarka plazmowa. W tym momencie następuje regulacja ciśnienia powietrza na manometrze, w dalszej kolejności, trzeba stabilnie zakleszczyć przewód masowy na ciętej powierzchni. Ważne jest również, aby zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, ochronę uszu (ze względu na hałas, jaki wytwarza przecinarka plazmowa).

W każdym wypadku, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, należy upewnić się, że przecinarka plazmowa jest w 100% sprawna, a jej wszystkie elementy, takie jak elektroda i dysza, nadal są zdatne do ponownego użycia. Natężenie prądu w urządzeniu powinno być adekwatne do grubości i rodzaju przecinanego materiału. Gdy wszystkie etapy przygotowań do pracy zostały już przeprowadzone, można rozpocząć cięcie.

Całość rozpoczyna się wraz z naciśnięciem przycisku na uchwycie, który przecinarki plazmowe zazwyczaj mają ulokowany w najbardziej widocznym miejscu. Naciśnięcie przycisku wywołuje zapalenie łuku pilotującego, który to, po kontakcie z ciętą powierzchnią, zmienia się w łuk główny. Zakończenie pracy odbywa się poprzez zwolnienie przycisku.

Przecinarka plazmowa jest urządzeniem nieco mniej skomplikowanym niż spawarka TIG i spawarka MIG/MAG. Proces ciecia obejmuje jedynie odpowiedni przesuwanie palnika po ustalonej wcześniej linii. Wprawy wymaga jedynie stabilne utrzymanie i stopniowe przesuwanie urządzenia, bez wykonywania zbędnych ruchów.

Jednakże, pomimo tego, nie można zaniedbywać podstawowych zasad bezpieczeństwa.