Kobieta spawacz

Spawanie to typowo męskie zajęcie. Pisaliśmy wcześniej w artykule pt. „Kto może być spawaczem” jaki musi być odpowiedni kandydat na spawacza. Zaznaczaliśmy, że praca w tak trudnych warunkach, jakie panują w warsztacie spawalniczym nie jest dla każdego. Nie odnajdą się w niej: osoby starsze, słabe, alergicy i…kobiety. Okazuje się, że nie mieliśmy racji. Kobiety też mogą być spawaczami. Potwierdzają to panie z chojnickiego oddziału Stoczni Gdańsk.

Spawanie TIG, MIG-MAG, cięcie plazmą – okazuje się, że to nic trudnego, wystarczy tylko chcieć. A chętnych pań, które w czerwcu bieżącego roku odebrały zaświadczenie o ukończeniu 1,5 miesięcznego kursu spawania, było aż 12. Jak powszechnie wiadomo firmy zarówno w Polsce, jak i za granicą przyjmują spawaczy z otwartymi ramionami, gdyż brakuje w tej branży fachowców. Również Stoczni Gdańsk doskwiera brak spawaczy i monterów. Szczególnie chojnicki oddział potrzebuje wykwalifikowanej kadry, ze względu na dużą liczbę zamówień. Właśnie to było główną przyczyną dlaczego zakład we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Chojnicach podjął się dość oryginalnego i niespotykanego dotąd w regionie projektu, jakim było przygotowanie kobiet do zawodu spawacza.

Podczas uroczystości odebrania zaświadczań o ukończonym kursie przyszłe panie spawaczki podkreślały dobrą atmosferę pracy i traktowanie na równi z mężczyznami. Z kolei wykładowcy i prowadzący kurs zachwalali umiejętności kursantek i determinację. Według Dariusza Schmidta, głównego spawalnika oddziału Mostostal Chojnice, panie zawsze były przed czasem, ponadto okazały się być świetnie zorganizowane. Co więcej, podobno niektóre z pań okazały się lepsze w pracy od niektórych spawaczy mężczyzn. Niektóre z pań musiały jednak jeszcze poprawić swoje kwalifikacje, dlatego korzystając ze stażu współfinansowanego przez PUP w Chojnicach, przez kolejne trzy miesiące doskonaliły pod okiem instruktorów zdobyte umiejętności w szkole spawalniczej. Po tym mają otwartą drogę do robienia kariery w każdej firmie spawalniczej.

Współcześnie wiele mówi się o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn. Feministki głośno mówią, że kobieta potrafi doskonale zastąpić mężczyznę w jego roli. Wygląda na to, że znalazły kolejne potwierdzenie swojej teorii.

 

 

Źródło: http://www.gdanskshipyard.pl/kobiety-beda-spawac.html